Megszavazta a horvát országgyűlés a tengerparti gazdasági hasznosításról szóló legújabb törvényt, ami amellett, hogy nehezebbé teszi a tengerparti építkezést, végzetes csapást mér a fizetős strandokra – írja helyi beszámolókra hivatkozva a Világgazdaság.
Bár az alkotmányban eddig is világosan szerepelt, hogy „a tengerpart közkincs”, a társadalomban évek óta kérdéseket vetettek fel a fizetős strandok. Alkotmánysértés miatt azonban a hatóságok nem szabhatnak ki bírságot, így a részletszabályozás kidolgozásáig, azaz mostanáig nemigen lehetett mit tenni a fizetős strandokkal a magyarok körében is rendkívül népszerű Horvátországban.
Amellett, hogy mostantól a strandolásért nem szabad pénzt kérni, az új szabályozás értelmében a tengerparti árusok, kávézók, éttermek, valamint napágy- és strandeszköz-kölcsönzők működését is koncessziós engedélyhez kötik, amit minden esetben a helyi önkormányzatok állítanak ki, legfeljebb öt évre. Néhány kivételtől eltekintve fizetni is kell érte, de például a tengerparti szállodák a mostani változással kikerültek ebből a körből.
Megtiltják a tengerparti építkezést is: a vonatkozó törvény úgy szól, hogy a tenger dagálykori vízszintjétől számított 6 méteres körzetben tilos bármilyen építkezés. A rendelet ugyanakkor a történelmi épületekre, valamint a vízi közlekedéshez és a halászathoz szükséges infrastruktúrára nem vonatkozik.