Life Fehér Patrik 2023. 09. 21.

Szokatlan járművel kerülnék meg a Földet

A 21. században igazi különlegességnek számít, ha léghajót látunk a levegőben, azonban egy csoport pont arra készül, hogy egy vadiúj léghajóval körberepülje a Földet. Projektjük több szempontból is különleges.

Nagy távolságok megtételére mindenkinek a repülő jut eszébe, mint közlekedési eszköz, ezzel azonban az a baj, hogy durván környezetszennyező. Az alternatív megoldások még bőven fejlesztés alatt állnak, de azért vannak próbálkozások a légi közlekedésben.

Ilyen próbálkozásnak tekinthetjük a Solar Airship One projektet is, illetve egyes részmegoldásait. Egy léghajó valószínűleg sosem lesz olyan gyors, mint egy sugárhajtású repülőgép, azonban olyan érdekes megoldásai (napelemes borítás, hidrogén üzemanyagcellás hajtás) lesznek a tervek szerint, melyekből azért lehet tanulni.

A Solar Airship One azonban inkább egy álom, melynek lényege, hogy emisszió nélkül kerüljék meg a Földet az Egyenlítő mentén nyugat felé indulva: a 40 ezer kilométeres távot 20-30 nap alatt teljesítenék megállás nélkül, 6000 méteres átlagos magasságban. Minderre a jelenlegi állás szerint 2026-ban kerülhet sor.

Szokatlan járművel kerülnék meg a Földet

A léghajót hélium emeli majd a levegőbe, a nemesgázzal 15 rekeszt töltenek meg, melyeket számítógép kontrollál folyamatosan, reagálva a külső viszonyokra is. A jármű hatótávja elvileg csak 1000 kilométer, azonban nappal a napelempanelek gondoskodnának a légcsavarok hajtásához szükségéhez áramról. Éjjel a hidrogén üzemanyagcellák lépnek működésbe: a napelemekből nyert energia arra is elég lenne, hogy ezeket feltöltsék az éjszakai etapokra.

A különleges hajó építése 2024-ben kezdődik, és kapitányai is különleges emberek lesznek: Bertrand Piccard, az ötletgazda, Dorine Bourneton, a világ első mozgássérült női műrepülő-pilóta, valamint Michel Tognini asztronauta és vadászpilóta.

Forrás: Solar Airship One