2022 szeptemberében az AST SpaceMobile küldte az űrbe, alacsony Föld körüli pályára a BlueWalker 3 műholdat. A hatalmas, 64 négyzetméteres eszköz egy kommunikációs műhold, segítségével stabil 4G-hálózatot tudtak teremteni, a lefedett területeken elfogadható adatátviteli sebességgel.
ugyanis bizonyos esetekben fényereje meghaladja a legtöbb csillagét, ezzel szembe köpve minden olyan törekvést, mely azt tűzte ki zászlajára, hogy az éjszakai égbolt legyen minél nyugodtabb és sötétebb, már ami az ember által alkotott eszközöket illeti. A probléma mértékét jól jellemzi, hogy a Nature magazinban is megjelent erről egy cikk, ami éppen csak a jéghegy csúcsát jelenti.
Amellett ugyanis, hogy a bolygó körül alacsony pályán keringő legnagyobb kereskedelmi műhold nagyon fényes tud lenni, az is gondot jelent, hogy egyre több műhold jelenik meg ebben a zónában. Ez elsősorban a világűrrel kapcsolatos tudományos kutatásokat nehezíti meg, élen a rádiócsillagászattal, ugyanis a szatellitek elektromágneses sugárzása hatással van a rádióteleszkópos megfigyelésekre. Ezekből tudtunk meg rengeteg információt arról például, hogyan keletkezett világunk, miképp alakultak ki bolygók vagy épp csillagrendszerek.
Sajnos a helyzet nemigen fog javulni a jelenlegi állás szerint: az Elon Musk-féle, konvojban vonuló Starlink-műholdak is ebben a zónában működnek, és a BlueWalker 3 készítői is azt tervezik, hogy száz hasonló eszközt bocsátanak az űrbe. Hatékony kezdeményezés lehet azonban az az új lépés, amit az FCC, az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság vezetett be: azok a cégek, melyek az űrben “hagyják” küldetésük vége után műholdjukat, és nem gondoskodnak Földre juttatásukról, 150 ezer dolláros (55 millió forintos) büntetést is kaphatnak műholdanként. Ez már a kilövés előtt is elrettentő erejű lehet sokaknak.