Life Fehér Patrik 2024. 11. 19.

Erről szól valójában a nemzetközi férfinap

Nemcsak a szebbik, hanem az erősebbik nemnek is van saját napja, mégpedig november 19-én. Olvasd el, miről is szól ténylegesen ez a nap!

Minden év március 8-án felmerül a kérdés: ha van nőnap, miért nincs férfinap? A válasz az, hogy igenis létezik nemzetközi férfinap, hasonlóan a nőnaphoz – igaz, nem túl régóta.

Az első nemzetközi férfinapot 1992-ben tartották máltai kezdeményezésre február 7-én, de ez csak egy egyszeri alkalom volt. Rendszeres ünnep 1999-ben lett, mégpedig Trinidad és Tobagúban. Mindent egy Jerome Teelucksingh nevű férfi indított: ő jelölte ki november 19-ét egyrészt apja születésnapja miatt, másrészt azért, mert az ország futballcsapata tíz évvel azelőtt ezen a napon jutott ki a vb-re – ezzel majdhogynem újraegyesítették az országot.

A nemzetközi férfinap megálmodásakor hat alappillért, eszmét tűztek ki célul:

  1. hirdetni a pozitív férfiképet – nem csupán a filmsztárokat és a sportolókat, hanem a minden nap munkába járó, szerény embereket is megmutatva
  2. ünnepelni a férfiak közösséghez, családhoz, házassághoz, gyerekneveléshez, valamint a környezetért tett erőfeszítéseit
  3. a férfiak egészségére és jólétére fókuszálni
  4. kiemelni a férfiak elleni diszkriminációt a szociális szolgáltatások, valamint a jog területén
  5. javítani a nemek közötti kapcsolatokat, hirdetni a nemek közti egyenlőséget
  6. egy biztonságosabb, jobb világot teremteni, ahol az emberek biztonságban kiteljesedhetnek.

Ezeken felül minden évben egy-egy extra téma is kiemelést kap. Többször is előkerült már az öngyilkosság elleni küzdelem, mely sok helyen jóval magasabb a férfiak körében, mint a nőknél. 2024-ben a pozitív férfiképek kapnak plusz hangsúlyt.

Forrás: Wikipédia
Kép(ek) forrása: Getty Images