Life Kovács Miklós 2024. 11. 24.

A legnagyobb szobrászokat koppintja tökéletesen egy új robot

A legnagyobb mesterek műveit képes hűen visszaadni a kőfaragó robot, aminek nem kell egyetemi képzés, és több hónapos munka egy mestermű létrehozásához

Gyakran írunk robotokról, és nem véletlenül. Ezen a téren elképesztő a technika fejlődése, a humanoid gépek lassan a sci-fi regények két lábon járó, megelevenedett másai. Persze maga a robot technológia már évtizedek óta része rengeteg gyártási folyamatnak, egy modern összeszerelő üzem elképzelhetetlen a speciális robotkarok nélkül.

Hegesztenek, festenek, monoton és veszély munkákat végezne fáradhatatlanul, de a művészet nem kenyerük. Vagyis eddig nem volt az, mert most egy friss fejlesztéssel a robotika képes megidézni a klasszikus szobrászok leghíresebb alkotásait.

Másolatok eddig is léteztek, de ezeket vagy más eljárással készítették, sorozatgyártással, formából kiöntve, vagy mégis képzett szobrászok készítették el a végeredményt márványból. A Robotor 1L viszont ugyanezt hozza emberi beavatkozás nélkül.  A forradalmi, 4 méter magas, cinkötvözetből készült robot képes a márványt éjjel-nappal, megszakítás nélkül faragni, lenyűgöző műalkotásokat létrehozva.

Míg egy ember hónapokat vagy akár éveket is eltölthet egy márványszobor megalkotásával, a 1L robot mindössze néhány nap alatt képes ugyanezt a munkát elvégezni.

A 1L robot működése egy háromdimenziós szkenneléssel kezdődik, amely során a kívánt szobor digitális modelljét hozzák létre. Ezt követően a robot elemzi az anyagot, meghatározza a vágási pontokat, majd megkezdi a márvány faragását. A szintetikus gyémántporral bevont vágófelületek lehetővé teszik a robot számára, hogy hatékonyan és precízen dolgozzon, minimalizálva az anyagveszteséget és a hibákat.

A 1L robot bevezetése vegyes reakciókat váltott ki a művészeti közösségben. Egyesek attól tartanak, hogy a technológia elvonja a figyelmet a hagyományos kézműves szobrászatról, és veszélyezteti a mesterség fennmaradását. Mások azonban úgy vélik, hogy a robotok használata új lehetőségeket nyit meg a művészek számára, lehetővé téve számukra, hogy bonyolultabb és merészebb alkotásokat hozzanak létre, miközben időt és erőforrásokat takarítanak meg. 

Giacomo Massari, a Robotor társalapítója szerint a robottechnológia nem elveszi az emberi munkát, hanem továbbfejleszti azt.

Forrás: TechEBlog
Kép(ek) forrása: Nyitókép (illusztráció): peepo/Getty Images