Style Fehér Patrik 2024. 11. 25.

Miért zavarják a szemünket a kék karácsonyi fények?

Éles kék fényük messziről is látható, mégis van benne valami zavaró, ha pedig közelebbről nézzük, olyan, mintha homályosan látnánk. Elmondjuk, miért van ez.

A karácsony közeledtével szépülnek az otthonok kívül-belül, és az ünnepi fények is egyre-másra kerülnek elő. Van azonban ebben egy kategória, mely pár éve kezdett hódítani, és sokan nincsenek vele kibékülve:

a kék LED-izzósor.

Valószínűleg bárki, aki körbekérdez a környezetében, talál olyat, akinek valamilyen gondja van ezzel a dekorelemmel, pontosabban annak fényével. Személyes tapasztalatom az, hogy ez a kékség kicsit homályossá teszi a látásomat, ha a fénysorra próbálnék fókuszálni, akárhogy szeretném, nem tudom megállapítani messzebbről, hol vannak az izzók határai. Más fénysoroknál ez nem jelent gondot.

Miért zavarják a szemünk a kék karácsonyi fények?

Mindennek egyébként van tudományos magyarázata. Aki figyelt fizikaórán, emlékezhet arra, hogy a fény az elektromágneses sugárzás egy formája, hullámhossza befolyásolja, milyen színeket látunk.

Miért zavarják a szemünk a kék karácsonyi fények?

Mint a fenti képen is látható, a rövidebb hullámhosszú színektől a hosszúak felé haladva épül fel a színskála, amit látunk, amiből számunkra a világ összeáll. A hullámhossz rövidülésével azonban együtt jár az is, hogy maga a sugárzás erősebb.

Láthatjuk, hogy a kék szín az erősebbik oldalon áll, azaz ez az egyik legnagyobb energiaszintű fény, amit felfog a szemünk. Nem csoda, hogy ha ebből kapunk töményen, akkor rosszul vagy nem tökéletesen látunk. Ha hosszú távon kitesszük magunkat ennek, akkor jelentkezhetnek az asztenópia, vagyis a szemfáradtság tünetei: szemfájdalom, homályos látás, adott esetben fejfájás is. Ez a probléma előállhat a képernyők  nézegetésétől is, és épp ezért találták ki az éjszakai képernyőmódokat, melyeknél a kék fény mennyiségét csökkentik az okoseszközök.

Felmerülhet a kérdés, hogy miért a kék fény a probléma, ha az ibolya a skála szerint még erősebb nála. A válasz az, hogy ez a szín már annyira az általunk látható színek spektrumának szélén van, hogy a nagyját konkrétan fel sem fogjuk. A látható tartományon túl beszélünk ibolyántúlir vagy ultraviola fényről, ami már az UV-sugárzás. Épp ezért tehát a kék a legintenzívebb szín, ami a LED-izzós karácsonyi fénysorokban is a leginkább zavaró tud lenni.

Kép(ek) forrása: Getty Images