A vizsgálat keretében az lengyel Łódźi és brit Swansea-i Egyetem kutatói összefüggést találtak az ujjhossz és az alkoholizmusra való hajlamra. Eredményeik igazolták azt a régóta fennálló hipotézist, amely szerint a kéz formája utalhat az emberi viselkedési mintázatokra. Az új felismeréseket a Human Biology című szaklapban publikálták.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a születés előtti magas tesztoszteronszint – az ösztrogénhez viszonyítva – összefüggést mutat az egyetemisták alkoholfogyasztásának mértékével.
A nemi hormonok korai hatását a mutatóujj és a gyűrűsujj hosszának arányából állapították meg. John Manning professzor, a Swansea-i Egyetem kutatója elmondta, hogy az alkoholfogyasztás jelentős társadalmi és gazdasági problémát jelent, ezért kiemelten fontos megérteni az egyéni különbségek mögött meghúzódó biológiai tényezőket.
A kutatás során 258 ember – köztük 169 nő – adatait elemezték. Az eredmények rávilágítottak arra, hogy a férfiak általában több alkoholt fogyasztanak, mint a nők, és körükben magasabb az alkoholhoz köthető halálozás is. A kutatás alapján a nemi hormonok, például a tesztoszteron és az ösztrogén jelentős szerepet játszhatnak ebben.
Az ujjhosszarány, amely a születés előtti hormonális hatások mutatója lehet, arra enged következtetni, hogy a mutatóujjhoz képest hosszú gyűrűsujj a magas tesztoszteronszint, míg az arányosan hosszabb mutatóujj az ösztrogén hatására utal. Az alkoholfüggő egyéneknél gyakran figyelték meg, hogy a gyűrűsujjuk jelentősen hosszabb a mutatóujjukhoz képest, ami arra utal, hogy a magzati korban magasabb volt a tesztoszteronkitettségük. A férfiaknál ez az összefüggés még erőteljesebben jelentkezett.
A szakértők úgy vélik, hogy eredményeik hozzájárulhatnak az alkoholfogyasztási szokások mögött álló tényezők mélyebb megértéséhez – a teljes absztinenciától kezdve az alkalmi iváson át egészen a káros függőségig.