Life Kovács Miklós 2024. 12. 30.

Videojátékkal töltötted az ünnepeket? Így kapd össze magad

A gép előtt töltött hosszú órák nemcsak fizikálisan, de szellemileg is rengeteget kivesznek az emberből, ezért aktív játékosként alapvető, hogy odafigyeljünk a mozgásra.

Egyes statisztikák szerint már több mint 3 milliárd aktív gamer van a világon, akiknek átlagéletkora 34 év. A videojátékok világa azonban nem csupán móka és kacagás; aki sokat játszik, annak jobban kell figyelnie magára. 

 A gaminggel kapcsolatos egészségtelen szokásokra nem létezik hivatalos diagnózis, de olyan tünetekkel találkozhatunk, mint például az izomfájdalom, az íngyulladás, a látásromlás, súlyos esetben pedig depresszió és szorongás. Ezeknek a veszélyeknek pedig e-sportolók és hobbijátékosok egyaránt ki vannak téve.

Ezért az e-sportokban is rendkívül fontos a regeneráció szerepe, hogy megfelelően helyreálljon a fizikai és mentális állapotod, és újra feltöltsd magad életerővel. A GymBeam szakértője ezt az 5+1 egyszerű tippet ajánlja, hogy topformában maradj, akár gamingről van szó, akár a való világban kell helytállnod:

1. Legyen a mindennapok része a testmozgás

A túlzásba vitt gaming keményen próbára teszi a tested és az elméd. Megfájdulhat a nyakad, vállad, hátad és rosszabb esetben a kimerültség, szorongás jeleit is észreveheted magadon. A fizikai és szellemi felfrissülés érdekében a legfontosabb, amit tehetsz, hogy beiktatod a mindennapjaidba a rendszeres testmozgást. Érdemes célzottan a hát és a nyak izmait átmozgató gyakorlatokat végezned. Állj fel két játék között is nyújtani, hogy ne veszítsd el az izmaid mozgástartományát, hiszen az izmok összehúzódásához, végső esetben rövidüléséhez vezethet.

Videojátékkal töltötted az ünnepeket? Így kapd össze magad

2. Sérülésmentesen

Az e-sport egyik legnagyobb hiányossága, hogy még nem rendelkezik azzal a tudományos és egészségügyi háttérrel, mint a hagyományos sportágak. Több e-sport-játékos karrierje ér véget idejekorán amiatt, mert nem fordultak időben szakemberhez segítségért. Egy 2022-es tanulmány azt mutatta, hogy az e-sportolók 27%-a szenvedett el karrierje során legalább egyszer valamilyen sérülést. A leggyakoribb problémás területek a csukló, a nyaki gerinc, a hát, az ujjak, a kéz, a könyök és a hüvelykujj. Megelőzésként érdemes kipróbálnod olyan eszközöket, mint a masszázshenger vagy a masszázspisztoly, amelyek megkönnyebbülést hozhatnak az izmaidnak.

3. Figyelj a szemed egészségére

Az e-sport világában nemcsak az ízületeid és izmaid, de a szemed is fokozott terhelésnek van kitéve. Napi rendszerességgel hosszú órákat tölteni a képernyő előtt nem csak szemfáradtsághoz vezethet, növeli a rövidlátás kialakulásának kockázatát is. A szemszárazsághoz pedig gyakran homályos látás, fejfájás is társulhat. Ezért érdemes lehet olyan egyszerű trükköket bevetni, mint a szórt háttérvilágítás, a szemcsepp használata, a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, ezek segítenek elkerülni a szemek kiszáradását. Meccsek között pedig egy kis szemtornát is érdemes bevetned.

Videojátékkal töltötted az ünnepeket? Így kapd össze magad

4. Gondoskodj az idegek védelméről!

Az idegrendszer épsége és egészsége rendkívül fontos a gamerek számára, hiszen ez az összetett rendszer vesz részt a kezek és az ujjak mozgatásában, a kéz-szem koordináció irányításában. Ha pedig idegrendszered és az agyad működését nem támogatod megfelelően, azon fontos meccsek dőlhetnek el. Csakúgy, mint az izmaid esetén, agyad és idegrendszered is akkor tud a legjobban fejlődni, ha folyamatosan edzésben tartod. A puzzle vagy legózás javíthatja a kognitív funkciókat, például a memóriát, a koncentrációt, a térbeli tájékozódást és a kreativitást. A különféle légzőgyakorlatok, a jóga és a meditáció szintén támogathatják a regenerációt és az idegrendszer működését.

5. Hidratálj és táplálkozz úgy, mint egy sportoló

Nem csak az online játékokban, de a való életben is rendkívül fontos a kimerült életerő újratöltése! A regeneráció, a megfelelő alvás és testmozgás mellett épp annyira fontos a kiegyensúlyozott étrend és folyadékpótlás. Ha sportolókhoz hasonló étrendet követsz, nem foghatsz mellé. Képezzék része a táplálkozásodnak a minőségi fehérjék (sovány húsok, tofu, szejtán), a komplex szénhidrátok (rizs, bulgur, hüvelyesek) és és egészséges zsírok (hal, lenmag, dió).

Az életerő feltöltése kulcsfontosságú minden e-sportoló és gamer számára. A játékkal töltött hosszú óráknak megvan az ára, ezért fontos megtanulnod, hogyan tudsz a leghatékonyabban regenerálódni két meccs között. Ha a fent tippek közül minél többet beépítesz a mindennapjaidba, segítségükkel hosszabb ideig maradhatsz nyeregben a virtuális térben és a való életben is!

Forrás: GymBeam
Kép(ek) forrása: Gymbeam