Magic Kovács Miklós 2025. 01. 17.

Színes fénycsíkokkal égett el az űrhajó, a látványt sokan felvették

Visszatérés közben szétrobbant a Starship, a darabok pedig rendkívül látványos módon égtek el a légkörben, többen videóra vették az esetet.

A SpaceX amerikai űrvállalat Starship űrhajója röviddel a csütörtöki texasi startot követően darabjaira hullott az űrben, emiatt a Mexikói-öböl felett áthaladó légitársaságoknak módosítaniuk kellett útvonalaikat, hogy kikerüljék a lezuhanó törmeléket.

A vállalat közlése szerint a hatalmas Starship rakétarendszer csütörtökön immár hetedik alkalommal indult pilóta nélküli tesztrepülésre a légkörbe, mielőtt a második fokozatot jelentő űrhajó megsemmisült.

A rakéta helyi idő szerint 16.37-kor emelkedett a magasba a Starbase texasi indítóállásáról. A második fokozat a korábbi verzióknál 2 méterrel hosszabb, és a SpaceX szerint “új generációs űrhajó, jelentős fejlesztésekkel”. A tervek szerint nagyjából egy órával a felszállás után irányított zuhanást kellett volna végrehajtania az Indiai-óceánba. Helyette olyan színes látványt okozott az égen, ami sokakat ámulatba ejtett.

A küldetés során a Super Heavy hordozórakéta – a Starship rendszer első fokozata – elégette üzemanyaga java részét, majd levált a Starship űrhajóról. Az irányítóközpont utasítására ezt követően visszatért a kilövőálláshoz, sikeresen végrehajtva a dokkolási manővert.

Nem baj, ha felrobban

A Starship űrhajó közben elindította saját hajtóműveit, és folytatta útját az űr felé, ám a fedélzeten robbanás következett be. Elon Musk, a SpaceX tulajdonosa elmondta, hogy az előzetes vizsgálatok alapján a folyékony oxigén üzemanyag belső szivárgása okozott túlnyomást, ez vezetett a rakéta széteséséhez.

Az űrhajó – amely a mintegy 70 méter hosszú Super Heavy hordozórakétából és a Starship nevű, körülbelül 50 méter hosszú felső fokozatból áll – azért épült, hogy embereket juttasson el a Holdra, illetve a Marsra. A rendszer koncepciójának kulcseleme, hogy az űrhajó és a rakéta a Földre visszatérve újra felhasználható legyen. A rendszer végzetes hibáit akarják felderíteni a tesztrepülések során, és ahogy a mellékelt videók mutatják, most fény derült egy elég drámai hibalehetőségre. 

Márciusban a rakéta első ízben jutott fel sikeresen az űrbe, ám visszatéréskor megsemmisült. A negyedik, júniusi teszten ugyan végrehajtott egy ellenőrzött leszállást, de további problémák merültek fel. A SpaceX hangsúlyozza, hogy a tesztek elsődleges célja az adatgyűjtés.

Októberben a Starship elérte az űrt, majd a terveknek megfelelően landolt az Indiai-óceánon.

Forrás: space.com