
A pénzgyűjtés sokáig a történelmi értékek, a művészi megmunkálás és a különleges ritkaságok rajongói számára volt komoly hobbi. Az utóbbi években azonban új hullám söpört végig ebben a szegmensben: az internet, a közösségi csoportok és az online piacterek hatására egyre többen keresnek izgalmas darabokat, különösen hibás veretű, limitált példányszámú érméket.
2021-ben Litvánia egy különleges kéteuróst bocsátott ki, amely a Žuvintas természetvédelmi területet ábrázolja – ez a hely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. Az érme „szép” oldala így néz ki:
Fotó: lb.lt/Lietuvos bankas
A hátlapon látható állatmotívumok már önmagukban figyelemre méltók, ám néhány példány különösen ritka hibát hordoz.
Az érme peremére a litván nemzeti mottót vésik fel: “Laisvė, Vienybė, Gerovė”, azaz “Szabadság, Egység, Jólét”. Csakhogy ebben az esetben 500 darabnál egy másik ország mottója került a szélére: “Dievs, svētī Latviju” – azaz “Isten áldja Lettországot”.
Ez a véletlen csere eredményezte azt, hogy ez az 500 példányos hibás széria darabjai gyakorlatilag relikviává váltak. Az utólagos felvásárlások és az aukciós oldalak aktivitása alapján ezek az érmék már jó ideje messze meghaladják névértéküket: a legkeresettebb példányokat akár 2400 euróért is elkelhetnek.
Érdemes egy pillantást vetni az európai kirándulások során visszakapott apróra, ha mázlink van akkor kifoghatunk egy-egy értékes darabot, amivel finanszírozhatjuk a nyaralás hátralevő részét. Magyarországon is érdemes keresni a különlegességeket, a hibás veretekért a hazai gyűjtők is a névérték sokszorosát adhatják.
Ilyen például a részletszegény hátlapú ötvenes, ami szép állapotban akár 30 ezer forintot is érhet. “Az 1993-as ötven forintosból 872 500 darabot vertek, ebből nagyjából ezer készült eltérő hátlappal. Ezeknél a kerecsensólyom csőre alig nyúlik az alsó káva fölé, a fatuskón nincs évgyűrű, és a szárnyak mintázata lyukacsos” – nyilatkozta Hencz János, a Somogyi Megyei Éremgyűjtő Egyesület elnöke a sonline.hu-nak.