Life Kovács Miklós 2025. 04. 26.

Férfiak, örüljetek: feltalálták a fröccsenésmentes piszoárt!

A férfimosdók nagy problémájára találtak választ kanadai kutatók, a piszoárok világába hozhat forradalmi változást új találmányuk

A piszoárok még a legóvatosabban használva is csapnak kifelé némi anyagot, a kocsmai egységeknél pedig, öt sör után, szinte borítékolható, hogy nem túl higiénikus a környékük. Egy új, kísérleti piszoárkialakítás segíthet abban, hogy ez ne történjen meg többé, gyakorlatilag kiküszöbölve a bosszantó fröcskölés jelenségét. 

Teljesen újratervezték

A modern, mai formájában ismert piszoár több mint száz évvel ezelőtt született meg, elsősorban gyári munkások számára. Azóta a dizájn alapvetően nem sokat változott: a belső felület továbbra is 60–90 fokos szögben áll a használó vizeletsugarához képest. Mivel ez a szög viszonylag meredek, a vizelet egy része szétszóródik, és a környező felületeken, a csempén, a padlón, a ruhán, a cipőn landol. 

Bár a vizelet önmagában viszonylag kevés baktériumot tartalmaz, ettől még a kellemetlen szag, a ragacsos padló nem túl vonzó, ezért gyakori takarítást igényelnek a piszoáros vécék. Ez a pluszmunka környezetszennyező takarítószerek és víz többlethasználatát jelentik, de egy kanadai kutatócsoport már a célegyenesbe ért a probléma megoldását illetően. 

Itt a megoldás a férfimosdók egy nagy gondjára

A Waterlooi Egyetem tudósai kidolgozták a fröccsenésmentes piszoárt – eredményeiket a PNAS Nexus című tudományos folyóiratban közölték.

Alaposan tesztelték

Egy húgycső alakú fúvókából festett vízsugarat irányítottak szabályozott magasságból egy több szögben állítható üveglapra. A kísérlet eredményei azt mutatták, hogy a visszafröccsenést leginkább a legfeljebb 30 fokos beesési szög csökkenti.

Erre a tapasztalatra építve  számos piszoárprototípust építettek, amelyek olyan kiegészítő megoldásokat is felvonultattak, mint például a zártabb kialakítás. Igaz, ugyanakkor hogy így nehezebb célozni, ezért az emberi tapasztalatokat, igényeket figyelembe véve több változatot is kidolgoztak. 

Itt a megoldás a férfimosdók egy nagy gondjára

A képen jobbról a második a legígéretesebb változat, a “Nautilus” (Kép: Waterlooi Egyetem)

Összességében a „Nautilus” nevű piszoár volt a legsikeresebb. Ez a változat különböző magasságú emberek számára egyaránt ideális, könnyen tisztítható, és még a pontatlan célzást is elvisel, így kifejezetten alkalmas lehet repülőgépekre, hajókra vagy vonatokra.

Ennél a konstrukciónál a visszafröccsenés mennyisége mindössze 1,4%-a volt annak, ami egy hagyományos piszoárnál tapasztalható bizonyos körülmények között. A kutatók szerint ha csak az Egyesült Államokban térnének át az új típusra, máris napi 10 millió liter vizet spórolhatnának meg.

Forrás: New Atlas
Kép(ek) forrása: Fotó: M. Shi and Z. Pan/University of Waterloo, Nyitókép: Getty Images/Sean Murphy