
A két kiránduló Északkelet-Csehországban a Zvičina-hegy délnyugati lejtőjén túrázott, amikor egy kőfalban észrevették a szóban forgó dobozt. Átlagosnak tűnő, elnyűtt darab volt, amiben az esetek 99 százalékában szemét vagy pár régi papír rejlik.
Most viszont ott volt a filmbe illő kincs: közel 600 aranypénz, nem messze egy vasdobozban még további értékes, régi használati tárgyakat is találtak. A lelet teljes súlya meghaladta a 7 kilogrammot, becsült értéke pedig a 300 000 eurót (121 millió Ft).
A dobozban egészen pontosan 598 aranypénzt találtak, amelyek 11 oszlopba rendezve, fekete szövetbe csomagolva “várták” a felfedezést. A közelben egy vasdobozban 16 cigarettatárcát, 10 karkötőt, egy finom dróthálós zacskót, egy fésűt és egy kulccsal ellátott láncot találtak.
Miroslav Novák, a Kelet-Csehországi Múzeum régészeti osztályának vezetője szerint ez egy egyedülálló lelet. A múzeum szakértői szerint a lelet 1921 utáni időkből származik, amire több jel is utal: a pénzeken lévő évszámok 1808 és 1915 közötti darabokról árulkodnak, viszont pár érmén lévő nyom arra utal, hogy a Balkánon, valószínűleg a mai Szerbia és Bosznia-Hercegovina területén használták őket az 1920-as években.
Forrás: Kelet-csehországi Múzeum
Összességében elmondható, hogy Közép-Európában nagyon különleges leletről van szó, mivel legnagyobb része francia eredetű érmékből áll, és az Osztrák–Magyar Monarchia darabjai mellett jelentős számban tartalmaz belga és oszmán pénzeket is. Ezzel szemben német és csehszlovák érmék teljesen hiányoznak.
Ez az érdekes kérdés vár a kutatókra, akiknek van hova nyúlni: a 20. század első feléből bőséges levéltári, és egyéb írásos forrás áll rendelkezésre, ami segíthet kideríteni az elrejtés körülményeit. Annyi valószínűsíthető, hogy 20. század viharai miatt került sziklafalba a vagyont érő kincs: vagy a nácik elől, vagy pont a nácik kiűzése, és a szovjet csapatok bevonulása lehetett az ok a második világháború során, de az 1953-as csehszlovákiai pénzügyi reform is felmerül lehetséges okok között.
A leletet már februárban megtalálták, de a múzeum csak az elmúlt napokban hozta nyilvánosságra a hírt. A túrázók törvényesen cselekedve nem próbáltak hasznot húzni az óriási értékű kincsből, azonnal a múzeumba vitték a kincseket, ahol azóta biztonságosan őrzik, és vizsgálják a kincseket. Ennek oka lehet, hogy Csehországban nem üres kézzel távozik, aki kincset fedez fel, a szakértők által meghatározott érték tíz százalékára jogosultak, ami esetünkben 10-12 millió forintot jelent.