Life Fehér Patrik 2025. 05. 15.

Rovarok ihlették napjaink egyik legfejlettebb kameráját

Dél-koreai tudósok olyan miniatűr kamerát alkottak, mely rendkívül jó képeket csinál éjszaka, ráadásul a lassított felvétek terén is remekel.

Aki látott már közelről rovarszemet, az tudja, hogy ezeknek ezen élőlények látószerve egészen másképp épül fel. Az apró sejtek miatt ők nappal nem látnak annyira jól, de az esti teljesítmény kiemelkedő, így sötétedés után is remekül boldogulnak. Ez főleg a strukturált elrendezésnek köszönhető, és ennek köszönhetően kifejezetten jól érzékelik a mozgásokat is.

Ez ihlette meg a dél-koreai KAIST egyetem kutatóit, akik egy olyan miniatűr kamerát alkottak, mely hasonló elven működik. Az eszköz egy milliméternél is vékonyabb, apró szenzoraiból egy milliméteren belül 2-3 is ül, tiszta képeket alkot koromsötétben is, és mindezt 9120 FPS-sel teszi.

A miniatűr kamera (Kép: KAIST)

A miniatűr kamera (Kép: KAIST)

Utóbbi érték azt jelenti, hogy egy másodperc alatt 9120 képkockát csinál. Ahhoz, hogy az emberi szem mozgóképnek lásson egy felvételt, másodpercenként 24 képkocka kell, azaz egyetlen másodpercnyi felvételt 6 perc 20 másodpercre vissza lehetne lassítani, és még így is folyamatos, nem darabos képet kapnánk. Azaz ez már lassított felvételeket készítő kamerák terepe.

A kialakításnak köszönhetően a rendszer sötétben is jobb lassított felvételeket produkál mozgó objektumokról, mint más nagy képkocka-sebességű kamerák. Amiben a leginkább kiemelkedik, hogy a képe mindig éles, ez a speciális “lencseelrendezésnek” köszönhető.

Az eredményről sajnos nem mutattak mozgóképet a dél-koreaiak, de a KAIST kutatóinak hajlandóak vagyunk elhinni – korábban már élesben is megmutatták innovatív megoldásaikat:

Forrás: KAIST
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images