Life Fehér Patrik 2025. 05. 20.

Rendőrműholdak állhatnak Föld körüli pályára

A Föld körül keringő műholdak nem minden esetben az emberiség jólétét segítik. Olyan űreszközökkel változtatnának ezen, melyek járőrként figyelik, ki mit csinál.

Földünk környezete tele van műholdakkal. Ezeknek köszönhetően tudunk tévézni, netezni, segítenek az időjárás-előrejelzésben, és abban is, hogy ne tévedjünk el autóval. Vannak azonban olyan műholdak is, melyek munkája nem ilyen áldásos: a kém- és szabotálóműholdaknak külön lapot is szentelhetnénk, mely egyre csak terjedelmesebb lehetne a technológia gyors fejlődésével.

Valószínűleg az Egyesült Államokat sem kell félteni, de az amerikaiak szerint ezen a téren jól áll Oroszország is. Az etalonnak azonban Kínát tekintik, akik kapcsán már 36 ezer kilométeres magasságban is észlelték gyanút keltő űrbéli aktivitást.

Az űrbéli fegyververseny egy ideje már foglalkoztatja az USA-t, és az ilyen lépések, illetve a mögöttes gondolatok indokolhatják is, hogy valamit lépni kell – máskülönben az aktuális ellenség lép előbb. 2022-ben meg is született az Egyesült Államok űrhaderejének és légierejének tisztjeinek közös gondolata mentén a True Anomaly nevű startup, amely elkezdett dolgozni a Jackal (Sakál) nevű műholdon.

Ez a szatellit egyfajta űrrendőr szerepét töltené be az elképzelések szerint. A mindennel együtt mindössze 250 kilós eszköz húsz hajtóművével könnyen navigál a különböző magasságú Föld körüli pályák között, másodpercenként 800-1000 métert is megtéve. Bolygónk körül több ezer km/órás sebességgel kering, miközben figyeli a gyanús elemeket.

A Jackal-projekt már bőven zajlik. Három demóműholdat már fel is küldtek alacsony bolygó körüli pályára, hogy teszteljék képességeit. Fedélzetükön egy négy megapixeles kamera, valamint infravörös szenzorok teljesítenek szolgálatot, melyek navigációs segítségként szolgálnak. Amennyiben minden jól alakul, az első “rendőrműholdak” 2026-ban állhatnak szolgálatba, és az sem kizárt, hogy már önvédelmi eszközöket (lézerfegyver, az ellenséges műholdakat mikrohullámmal “megsütő” rendszerek) is kapnak.

Forrás: IEEE Spectrum
Kép(ek) forrása: True Anomaly