Life Kovács Miklós 2025. 05. 27.

Sokat elárult az ősemberekről egy vörös ujjlenyomat

Komoly felfedezésre bukkantak Spanyolországban: egy lelőhelyen talált apró vörös folt már 43 ezer éve őrizte egy korabeli ember ujjlenyomatát.

Spanyol kutatók – köztük a Madridi Complutense Egyetem, a Salamancai Egyetem, a spanyol Geológiai- és Bányászati Intézet, valamint a rendőrség igazságügyi orvosszakértői részlegének szakemberei – a világ eddig ismert legrégebbi teljes emberi ujjlenyomatára bukkantak, és részletes vizsgálatnak vetették alá a leletet.

Az Abrigo de San Lázaro lelőhelyen – ahol feltételezések szerint az Ibériai-félsziget, sőt talán a Föld utolsó neandervölgyi közösségei éltek a végső kihalás előtt – 2022 nyarán fedeztek fel egy kisebb gránittömböt. A kő közepén szabályos, vörös színű folt díszelgett. Az elmúlt évek laboratóriumi elemzései kimutatták: a festék lenyomata egy 43 000 évvel ezelőtt élt neandervölgyi jobb mutatóujjához tartozik.

Fotó: Álvarez-Alonso et al.

Fotó: Álvarez-Alonso et al.

A gránit természetes bemélyedései emberi arcra emlékeztetnek; a „festékpötty” – tudatosan – az arc közepére, az „orr” pozíciójába került. A kutatók úgy vélik, ez a művészi döntés bizonyítja, hogy a neandervölgyiek képesek voltak szimbolikus, elvont gondolkodásra, s hogy gondolataikat kézzelfogható tárgyakra vetítették.

Ezért látunk arcokat a tárgyakon – pareidolia

Tömören egy olyan illuzórikus érzetről van szó, amely során bizonytalan és véletlenszerű ingereket (többnyire hangokat vagy képeket) konkrétnak és tisztán kivehetőnek érzünk. Az ismertebb példák közé tartozik, amikor a felhőkben állatok alakját, a Hold felszínének mintázatában arcokat vagy épp a visszafelé lejátszott lemezen rejtett üzeneteket vélünk látni-hallani.

A szó a görög para, azaz ebben a kontextusban “rendellenes” és az “eidolon”, azaz “kép” szóból származik, ami az eidos szóból (kép, forma) ered. A pareidolia az apophenia egy altípusa.

Az eredményeket részletesen az Archaeological and Anthropological Sciences tudományos folyóiratban tették közzé.

Forrás: Archaeological and Anthropological Sciences
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images/atlantic-kid