Life Fehér Patrik 2025. 07. 03.

Sci-fibe illő kütyüt villantott egy japán cég

Japánban olyan gépet alkotott egy cég, amihez hasonlóval eddig leginkább csak filmekben találkoztunk. A rendszer lehetővé teszi, hogy robottestet öltsünk.

Váratlan videó jött velünk szembe nemrég egy olyan újdonságról, melynél lényegében szavak nélkül is érthető, miről van szó. A japán H2L nevű vállalat által készített eszköz csúcsra járatja cég által kitűzött “testmegosztás” gondolatát, melynek lényege az, hogy egy illető egyszerre két helyen tud lenni.

Részeredményeik már korábban is voltak az elmúlt évtizedből: csináltak például olyan robotkezet, mely távolról is hűen leköveti a delikvens kezének mozgását – ezt a módszert egyébként az emberszabású robotok betanításánál számos műhelyben alkalmazzák. Ez azonban eltörpül új kapszulájuk mellett, mely lehetővé teszi a teljes test szkennelését, majd a jelek továbbítását.

A gép a test minden porcikájának mozgását érzékeli, annak erejével együtt, és át tudja ezeket az ingereket adni egy emberszerű robotnak. Ezzel a kapszulában ülő ember teljeskörűen irányítani tudja a robotot: a séta mellett a cipekedés, a takarítás vagy bármilyen egyéb munka is megoldható így, akár a világ másik pontjáról is, pusztán csak a megfelelő mozgásokat a végtagokkal imitálva.

Hogy a robot tényleg azt teszi-e, amit kérnek tőle, arról élő videós kapcsolat gondoskodik az android beépített kamerájából származó képpel.

A technológia felhasználási módja szinte végtelen. Logikus lenne így elvégeztetni például az olyan munkákat, melyek az emberre veszélyt jelentenek, hiszen egy robot pusztulását nem sajnáljuk. Emellett simán előfordulhatnak olyan alkalmazási módok is, ahol pusztán az élet könnyítése a cél: elképzelhető az is, hogy egy nap valaki helyett egy robot utazik el egy találkozóra, és a partner a géptesten keresztül kommunikál a helyszínen tartózkodóval, még inkább feladatot végez vagy demonstrál, mert a telefon és a netes konferenciahívások mellett már jó ideje nem szükséges a személyes jelenlét. 

Arról egyelőre nincs szó, hogy a bemutatott technológia mikortól lesz elérhető, ára viszont már van: 30 millió jen, vagyis átszámítva 70,9 millió forint.

Forrás: H2L, prtimes.jp
Kép(ek) forrása: prtimes.jp