
2025. május 8-án az amerikai Robert Francis Prevost lett a Vatikán új első embere, és a XIV. Leó nevet vette fel pápaként. Az addig mondhatni ismeretlen ember innentől rengeteg üzenetet kapott, sőt, kap is a hívektől:
Erről Antonello Chidichimo beszélt, aki a római Fiumicino repülőtér postai szortírozójának igazgatója. Mint elárulta, több száz kézzel írt levél szerte a világból a pápának, melyeket alapvetően gépek válogatnak szét, de amin nem jól olvasható a cím, ott az emberi szem segít. A válogatás után a leveleket még az érkezés napján a 20 kilométerre lévő Vatikánba juttatják.
Antonello Chidichimo
Ez azonban csak a levéladag egyik – vélhetően kisebbik – része. A hívők és a turisták ugyanis a Vatikánban szintén leadhatják a pápának címzett leveleket – az AFP szerint akadt már olyan is, aki plüssmackót küldött XIV. Leónak. A vatikáni postán nem kell bélyeget venni, és napi négy fuvarral jutnak el az üzenetek a Szent Péter térről a városállam falai közé.
“A legtöbben Dél-Amerikából és Ázsiából jönnek” – árulta egy ott dolgozó, hozzátéve, hogy a leggyakoribb kérés általában az, hogy a pápa imádkozzon a levélíró egyik beteg rokonáért, hozzátartozójáért. Arra nincs garancia, hogy ezeket a leveleket személyesen a pápa is látja, vagy olvassa, de aki jól olvasható módon feltünteti a feladói adatokat, az biztosan kap választ a vatikáni titkárságtól.
XIV. Leó elődje, Ferenc pápa egyébként a levelezősebb egyházfők közé tartozott. Persze ő sem nagy tételben csinálta ezt, de szakított időt az üzenetekre, kézzel írt válaszait pedig a titkárság beszkennelve, digitális formában küldte tovább.