Azzal, hogy a nyaraink egyre melegebbek, a sátras üdülések egyesek számára kevésbé népszerűek. A korán kelő nap melege hajnali ötkor még kellemes lehet, de nyári napokon elviselhetetlen forrósággal kínozhatja a sátorlakókat, kempingezőket, árnyékos helyek nélkül megfőhet az ember.
Változást hozhat azonban a Connecticuti Egyetem kutatóinak újdonsága, akik bemutattak egy olyan anyagot, mellyel akár 11 Celsius-fokkal csökkenthető a belső hőmérséklet. A sátor alapelve megegyezik azzal, ahogy a növények is hűtik magukat: vizet szívnak fel, majd elpárologtatják azt. Ehhez a külső borításba titán nanorészecskéket tettek, melyek szétterítik a vizet a sátor felületén, az elpárolgás pedig hőt vonnak el a belső térből.
Mindehhez csak víz kell, ami azért a nagy átlagot nézve jóval több helyen elérhető erőforrás, mint az áram a különböző mobil légkondikhoz. Az alkotók szerint 1 gallon (3,78 liter) víz elegendő ahhoz, hogy 24 órán át fennálljon a folyamatos hűtés. A víz bárhonnan származhat, jöhet akár a csapból vagy egy patakból, a tisztaság mértéke nem befolyásolja a folyamatot.
Az alkotók hozzátették, hogy az anyaggal kapcsolatos kutatások még bőven zajlanak, így mire a boltok polcaira kerülhet egy ilyen sátor, még évek telhetnek el.
Kép: Getty Images