Nagyon drága dolog az űrkutatás, nem csoda, hogy az ebben utazó cégek folyton-folyvást keresik a költségcsökkentő megoldásokat, lehetőségeket. Ilyen a rakétafokozatok témaköre is, melyeket manapság egyre többen szeretnének újra felhasználni: vannak, akik maguktól visszavezettetik őket a Földre, míg mások a levegőben szeretnék még őket elkapni, voltak erre irányuló helikopteres kísérletek.
Megoldás lehet még a számos területen sikeres 3D-nyomtatás bevezetése is, igaz, ezt az űrkutatásban még nemigen alkalmazták nagy léptékben. Ezen változtat most a Relativity Space. A kaliforniai központú cég nemrég engedélyt kapott, hogy kilőjék Terran 1 nevű rakétájukat, és annyira lelkesek, hogy a szokásos fejlesztési menetet le is rövidítették: a végső hajtóműtesztet ki is hagyják, és egyből megpróbálják kilőni alkotásukat.
Minderre a tervek szerint március 8-án kerülne sor, jelentették be Twitter-oldalukon. A műveletre egy háromórás időablakuk van, mely magyar idő szerint aznap este 7-től 10-ig tart. A kísérlet helyszíne a floridai Cape Canaveral lesz.
You’ve asked, “Wen Launch?” and to that, we say…👇
Catch us live at Launch Complex 16 in Cape Canaveral, FL on March 8, 2023 to watch the world’s first 3D printed rocket fly. 🚀 #GLHFhttps://t.co/NEhQlvB4Dj pic.twitter.com/4ju05i2Fhg
— Relativity Space (@relativityspace) February 22, 2023
A rakétába vetett bizalom azért nem épp a legmeggyőzőbb: a lelkesedés mellett bevallottan azért nem ejtik meg az első fokozat hajtóműtesztjét, mert a két indítás valószínűleg túl nagy igénybevétel lenne a rendszernek. Ennek ellenére biztosak abban, hogy a kilövés sikeres lesz, és a rakéta eljut az űrbe.
Maga a Terran 1 egyébként két fokozatból álló, 33 méter magas rakéta, folyékony oxigén és folyékony metán hajtóanyaggal, összesen 10 hajtóművel – 9-cel az első és 1-gyel a második fokozatban. Az űreszköz 85 százaléka készült 3D-nyomtatással. Ez a Relativity Space szerint jelenleg a világ legnagyobb ilyen technológiával készült objektuma, és természetesen a legnagyobb 3D-nyomtatott dolog is, amit az űrbe szeretnének juttatni. A végső cél egyébként az, hogy a 3D-nyomtatott elemek részarányát 95 százalékra növeljék.
First Aeon R engine build on track for completion soon, awesome preparation by team and smooth process. This will also be powerpack test article. First full engine hot fire tests will be on second build article, this thing is a beast! And Block 2 engine already in development😳🙌🏻 pic.twitter.com/4QmsUI9VcR
— Tim Ellis (@thetimellis) February 15, 2023
A Relativity Space-ben nagyon bíznak az űrkutatás nagyobb szereplői is: a NASA például annak ellenére kötött velük műholdkilövésre szerződést, hogy még nem volt sikeres rakétafellövésük. Emellett dolgoznak a Terran R rakétán, mely teljes egészében újrahasznosítható lesz a tervek szerint, és akár 20 tonna hasznos terhet is felküldhetnek vele alacsony Föld körüli pályára.
Nyitókép: Getty Images