Life Kovács Miklós 2023. 06. 19.

Bárkit megölhetnek ezek a vadonban hagyott szovjet atomeszközök

A Szovjetunió érdekes vonása volt, hogy a gigantikus területű ország vezetői úgy érezték: itt bármit ki lehet próbálni a környezetre, lakosságra, úgy nagyjából az egész bolygóra való tekintet nélkül. Ha valami balul sül el, akkor elég az egész helyet betemetni, eltitkolni, elfelejteni, és pár ezer kilométerrel arrébb újra próbálkozni.

Az atomenergia virágkorában a Szovjetunióban igen szabadon gondolkodtak az atomenergia felhasználásról. Amit a nyugati országok már messze veszélyesnek tituláltak, azzal ott vígan kísérleteztek, és ennek az útnak a végén pedig ott találjuk 1986. április 26-át, az atomkatasztrófát Csernobilban. Erről tud a világ, mert ebből lett a legszomorúbb, leglátványosabb következmény, de hasonló történet akad rengeteg. 

Jamie A Keeley méri a Cassini űrszonda RTG generátorának sugárzási szintjét. Maximális biztonsági eljárások mellett az űrbe küldtek ilyen eszközöket az Egyesült Államokban, a Szovjetunióban több ezer hasonló szerkezettel szórták tele a tengerpartot(Fotó: Smith Collection/Gado/Getty Images)

Jamie A. Keeley méri a Cassini űrszonda RTG generátorának sugárzási szintjét. Maximális biztonsági eljárások mellett az űrbe küldtek ilyen eszközöket az Egyesült Államokban, a Szovjetunióban több ezer hasonló szerkezettel szórták tele a tengerpartot
(Fotó: Smith Collection/Gado/Getty Images)

Ilyen például az RTG-reaktorok tömeges alkalmazása. 

A radioizotópos termoelektromos generátor (angol rövidítéssel RTG – Radioisotope Thermoelectric Generator) olyan berendezés, mely a radioaktív izotópok természetes bomlásából származó hőt hasznosítja, amelyet a Seebeck-hatás segítségével elektromos árammá alakít. A Naptól távolra küldött űrszondák használják a működésükhöz szükséges energia előállítására, mivel nincs elegendő fény a napelemekkel való energiatermelésre. 

Azért egy figyelmeztető felirat, valamint egy fémkeret került fel védelemként az életveszélyes generátorra (fotó: reddit.com)

Azért egy figyelmeztető felirat, valamint egy fémkeret került fel védelemként az életveszélyes generátorra (fotó: reddit.com)

Az Egyesült Államokban leginkább ilyen célokra merték felhasználni a technológiát, a szovjetek szerint viszont nagyon jó ötlet volt RTG generátorokkal működő világítótornyok hálózatát telepíteni az északi partokra, amivel biztosíthatták a hadihajók navigációját a veszélyes vizeken, az északkeleti átjárón. 

Mivel a lakott területektől több ezer kilométerre üzemelő állomásokról volt szó, az atomenergia felhasználása túl csábító előnyökkel járt.  Nagyjából 1000 ilyen nukleáris áramfejlesztővel szerelték fel a gyorsan kiépített világítótorony-láncot, és a tornyokat kiegészítő jelzőbójákat. Ezzel még nem is lenne gond, csakhogy a kivitelezés a legsötétebb szovjet szellemiségben történt: a rohammunkával felállított rendszer generátorait gyakran fából tákolt építményekben helyezték el, ami kevés védelmet nyújt a zord sarkvidéki időjárással szemben. 

Ráadásul az RTG-kben fűtőanyagként az olcsó, de veszélyes stroncium-90 izotópot használták, ami bétasugárzása miatt már csupán a kis távolság miatt is halálos lehet. 

Bár a Szovjetunió rendszeres járőrözést biztosított az RTG-k karbantartására, ez 1991-ben, a rendszer bukásával véget ért. Ezt követően nem volt pénz a nehezen megközelíthető RTG-k karbantartására, és azok az elhanyagoltság és a fémtolvajok áldozatává váltak. 

Alkalmazásukra nem csak itt került sor, több, nehezen elérhető területen is telepítettek ilyen RTG generátorokat, amelyek gyakorlatilag mindenféle figyelmeztetés és megfelelő karbantartás nélkül maradtak a vadonban.

Grúziában ennek a hanyagságnak halálos áldozata is lett. A Jalopnik írása szerint Lia falu három pásztora talált egy szerkezetet magasan a hegyekben. Mivel ez a furcsa készülék hőt bocsátott ki,  helyiek arra használták, hogy éjszakára felmelegedjenek, de hányásra, szédülésre ébredtek.

Egy héttel később egy katonai kórházban sugárbetegséget diagnosztizáltak a három személynél. Ketten közülük tucatnyi bőrátültetés és hónapokig tartó kórházi kezelés segítségével gyógyultak meg. De azt a férfit, aki a legközelebb aludt a radioaktív sugárzás forrásához, már nem tudták megmenteni.

A kórházba érkezésük őrült hajszát indított el a nemzetközi atomenergetikai közösség részéről, hogy megtalálják a sugárforrást. A tisztítószemélyzetről készült felvételeken, amelyek mind a visszaszerzésre való felkészülést, mind pedig a stroncium-90 mag tényleges felfedezését mutatják,  jól látszik hogy az RTG-k mennyire veszélyesek:

2003, Kola-öböl, Poljarnij: A Vízrajzi Szolgálat 2003. november 12-én a navigációs berendezéseket ellenőrizte a Kola-öbölben, nem messze az azóta már elhagyott haditengerészeti várostól, Poljarnijtól. Az Olenyja-öböl partján találtak egy sérült béta-M típusú RTG-t, majd másnap, onnan nem messze, a Juzsnij Gorjacsinszkij szigeten egy másikat is. A tolvajok az RTG-ket mindkét esetben szétbontották, a sugárzó RHS-eket a vízbe dobták.

A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) a rendőrséggel nyomozásba kezdett, és az RTG-k többi alkatrészeit is megtalálták egy roncstelepen. Az alkatrészek és főleg az RHS komoly sugárterhelésnek tették ki a lakókat, akár évek óta, hiszen az ellenőrzések itt sem voltak túl gyakoriak.

A hasonló incidensek hatására nemzetközi összefogással kezdték meg az RTG-k begyűjtését és hatástalanítását. A közös munka 2014-ben szakadt meg, amikor Oroszország elfoglalta a Krím-félszigetet, így még mindig ott ketyeg pár igen veszélyes atomgenerátor a volt Szovjetunió területén, csendben várva arra, hogy egy fémgyűjtő vagy kíváncsi utazó a közelébe kerüljön.

Forrás: Jalopnik
Kép(ek) forrása: Getty Images