Szuperholdnak nevezik a köznyelvben azt, amikor égi kísérőnk valamivel nagyobbnak látszódik, mint ahogy azt megszokhattuk. Ennek oka az, hogy az égitest nem tökéletes pályán, mindig ugyanolyan távolságra kering a Földtől: van, amikor közelebb van hozzánk, van, amikor messzebb.
Július 3-áról 4-ére fordulva szerencsénk volt, ugyanis éppen telihold volt, és közel is volt hozzánk a bolygó: 361 934 kilométeres távolsága nagyjából 20 ezerrel kevesebb volt, mint a Föld-Hold átlagtávolság. Készültek is remek felvételek a jelenségről a világ több pontjáról.
Az olaszországi L’Aquilában készült a fotó az első nyári teliholdról. Egyes helyeken szarvasholdnak is hívják a jelenséget, mert ekkorára nő legnagyobbra a szarvasok agancsa. (Kép: Lorenzo Di Cola/NurPhoto via Getty Images)
Ez a fotó a kínai Kantonban készült. 2006 óta a legalacsonyabb telihold volt a mostani. (Kép: VCG/VCG via Getty Images)
Szintén kínai fotó, Korla városából. (Kép: Xue Bing/VCG via Getty Images)
A New York-i Szabadság-szobor fáklyája mögött látványos módon kelt fel a Hold a minap. (Kép: Gary Hershorn/Getty Images)
Az indiai Tehattából is látványos volt a jelenség. Közelségének köszönhetően 7 százalékkal tűnt nagyobbnak, ezáltal fényesebbnek a Hold. (Kép: Soumyabrata Roy/NurPhoto via Getty Images)