
Minden internetező belefuthatott már az elmúlt években a “Nem vagyok robot” gombba. Ez egy ún. CAPTCHA, melynek az a célja, hogy a különféle adatgyűjtő vagy egyéb káros algoritmusok ellen megvédjen bizonyos weboldalakat azzal, hogy kiszűri a nem emberi tevékenységeket. Ha belegondolunk, ez teljesen logikus is lehetne, hiszen alapvetően csak egy ember képes belekattintani a megfelelő mezőbe.
Ez azonban kevés, az algoritmusokat ugyanis folyamatosan tanítják és fejlesztik. Erre jöttek válaszul a kép- vagy hangfelismerős CAPTCHA-k, ahol például azt kellett megmondani, hány képen látunk közlekedési lámpát, vagy az egy adott kép 16 részre szeletelt változatából mennyit foglal el busz vagy egyéb tárgy.
Captcha, I am not a robot.
Utóbbiak azonban rendre kifognak az embereken. Ennek legtöbbször az az oka, hogy nem veszik észre az elrejtett tárgyat, vagy nem tudják, hogy ha átlóg egy pixel a másik csempére, akkor arra rá kell-e kattintani, vagy sem.
derült ki egy tanulmányból, melyet egy zürichi és egy kaliforniai egyetem kutatói publikáltak. Ennek keretében 200 népszerű weboldal biztonsági rendszerét vizsgálták meg, melyből 120 használt valamilyen CAPTCHA-t. Ezekre ráküldtek 1000 mit sem sejtő, változatos háttérrel és internetes tapasztalattal rendelkező embert, hogy fejenként töltsenek ki 10-10 rejtvényt. A másik oldalon a robotok álltak, szintén ugyanezzel a feladattal.
Az eredmények alapján egyértelműen a robotok bizonyultak jobban, gyorsabban és nagyobb sikerrel hatástalanították az ellenük bevezetett fegyvert, mint az ember. Egy embernek átlagosan 9-15 másodpercbe telt megugrani az akadályt, és tették mindezt 50-84%-os sikerességgel, miközben a robotoknak egy másodperc sem kellett ehhez, eredményeik pedig 85-100 százalékosak voltak – többségük 96 százalékos eredménnyel végzett.
A kutatók tanulsága az, hogy ezek a tesztek az embereknek csak több kellemetlenséget okoznak, mint hasznot, és hogy a két évtizede létező rendszer helyett egy jobb, dinamikusabb védelemre lenne szüksége a weboldalaknak.