A vörös bolygót vizsgáló eszköz 400 kilométeres magasságból lőtte a fotókat, ami igen kis táv űrkutatási léptékkel, a Nemzetközi Űrállomás is ilyen magasságban kering a Föld körül.
Az egyedülálló látványt nemcsak az élmény kedvéért örökítették meg, hanem azért is, mert segít a tudósoknak betekinteni a bolygó légkörébe – írja az Übergizmo. A szonda egy sor panorámaképet készített, amelyeket összeillesztve tárul elénk a bolygóról készült páratlan fotó.
A képek elkészítéséhez az űrszonda THEMIS elnevezésű infravörös kameráját használták, amely önmagában nem forgatható, és ez nagy kihívás elé állította a kutatókat. A megfelelő látvány eléréséhez ezért az egész eszközt kellett elforgatni nagyjából 90 fokkal, miközben biztosítani kellett, hogy az Odyssey napelemtábláit továbbra is elérje a Nap fénye. Erre az időre a Földdel való kommunikáció is megszakadt, de végül megérte a fáradozás, elkészültek a fotók.
Jonathan Hill, az Arizonai Állami Egyetem tudósa szerint eddig még sosem sikerült még ilyen perspektívából képet készíteni a Marsról.