Az Amerikai Egyesült Államok keleti partján invazív fajként tartják számon a parti tarisznyarákot. Ez a faj leginkább Európában honos, pontosabban volt honos, csakhogy kb. 200 éve az európai kereskedőhajók ballasztvizében eljutottak ők is az Újvilágba. Ott meg is vetették a lábukat, a helyi élővilág kárára.
Az elmúlt 10-15 évig még nem is volt ez akkora baj, mert a hideg idő megtizedelte populációjukat, viszont az egyre enyhébb telek egyre nagyobb teret engednek ezeknek az állatoknak, melyek tényleg semmit nem kímélnek: egy példány napi 40 kagylóval is végezhet, de jobb híján egymásnak is nekiesnek.
Jelenleg nincs stratégia a tarisznyarák elleni küzdelemre, azonban a Tamworth Distilling nevű New Hampshire-i szeszfőzde saját módszerével nekiállt csökkenteni a létszámot:
A Crab Trapper névre hallgató ital egy rákalaplé készítésével kezdődik: egy üvegben saját levükben pácolódnak a páncélosok. Ezt vákuum segítségével leszűrik és desztillálják, majd jönnek a fűszerek: többek között mustármag, koriander és fahéj is ízesíti az italt, mely egy bourbonalappal keverve nyeri el végleges formáját.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy hagyományos méretű palackba nagyjából 450 gramm rák, illetve annak leve kerül, ami nem kevés mennyiség. Az ital ellentmondásosságával pontosan tisztában vannak alkotói, bár a kérdés jelen esetben nem amiatt merül fel, hogy jó-e állatokat keverni az italba, hanem azért, mert sokaknak egyszerűen nincs gusztusa a pia megkóstolásához.
Ezzel együtt kifejezetten a prémium minőségű italok közé pozicionálják a Crab Trappert. A New Hampshire-i Egyetemmel együttműködésben készített whiskey-ből cikkünk megjelenésekor csak 200 ml-es kiszerelés volt elérhető, ez 65 dollárba (23 900 forintba) került.