Az olimpiai sikerekért járó jutalmak világszerte jelentősen eltérnek, és sokszor nem csak a sportolók teljesítménye határozza meg, hogy mekkora pénzdíjat vihetnek haza. Hongkong és Tajvan különösen bőkezűnek bizonyult, de a nemzetközi összehasonlításokból az is kiderül, hogy egyes országokban még egy aranyérem sem feltétlenül jelent vagyonokat.
A legbőkezűbbnek Hongkong bizonyult, a Kínához a britektől visszakerült városállam két párizsi győztese: a női párbajtőrben diadalmaskodó Kong Man Vaj Vivian és a férfi tőrözőknél címét megvédő Cseung Ka Long – egyetlen elsőségért egyformán 275 millió forintnyi pénzt kapott, míg a legjobban dotált friss olimpiai bajnokok sorában az első tízbe egyetlen európaiként bekerült Léon Marchand-nak, a franciák négy aranyat és összesen öt medált nyert úszójának be kellett érnie 335 ezer euróval (131 millió forint) – emelte ki az insidethegames.biz.
Még rosszabb az összehasonlítás a kínai úszó Csang Jü-fej esetében, aki hat érmével a legtöbb medált szerezte a játékokon, ám így is csak 80 millió forintnyi pénzt keresett ötkarikás csúcsteljesítményével.
Gond van az olimpiai érmekkel! – az Aston Martin ikonikus motorháztető-jelvényeit gyártó cég, a 200 éves múlttal rendelkező Vaughtons felajánlotta, hogy ingyenesen javítja és helyreállítja azoknak az olimpikonoknak az érmeit, akiknek a párizsi olimpián szerzett medáljuk megkopott, bemattult vagy elvesztette fényét. További részletek…
Nála jóval jobban járt a férfias kinézetű tajvani bokszoló, a női mezőnyben engedélyezett indulásával nemzetközi vihart kavart Lin Jü-ting, akinek a szigetország vezetése 6257 millió forintnyi összeggel díjazta az 57 kilósok között szerzett bajnoki címét. A szintén tajvani férfi tollaslabdázó páros, Li Jang és Vang Cse-lin is ugyanakkora jutalmat kapott, miután sikeresen megvédte olimpiai bajnoki titulusát Párizsban.
Hongkong és Tajvan jutalmazási nagyvonalúságát megközelíteni leginkább még a Fülöp-szigetek tudta, amelynek legsikeresebb sportolója, Carlos Edriel Yulo a férfi tornászoknál talajon és ugrásban kiérdemelt aranyérmeiért 143 millió forintnyi pénzdíjat kapott.
Természetesen Magyarország is jutalmazza a hazai sportolókat: az aranyéremért 55, az ezüstért 39, a bronzért 39 millió forintot kapnak a sportolók, de még egy sportág 8. helyezettje is kap hárommilliót. Az összegek ráadásul összeadódnak, azaz aki pl. két számban is aranyérmes lesz, máris 110 millió forinttal gazdagodik.
Idén a magyar küldöttségből 110,89 millióval Csipes Tamara érte el a legnagyobb díjat, ő kajak egyes ezüstöt, páros ezüstöt és négyes bronzot szerzett, a pillangóúszásban 100 méteren aranyérmet, 200-on ezüstöt elért Milák Kristóf 94,27 milliót, a kajak egyesben 6,. párosban ezüstöt, négyesben bronzot elérő Gazsó Alida 84,16 millió forintot gyűjtött.
Az 529 grammos aranyérem több mint 95 százaléka ezüst, mindössze 6 gramm aranyat tartalmaz, így az érem kb. 160 millió forintot ér. Viszont ha az egész aranyből lenne, értéke nagyjából 356 millió forint lenne. Utoljára több mint száz éve, 1912-ben készült az aranyérem tényleg csak aranyból.