
A legjobb konyhakések is csak annyira jók, amennyire karbantartjuk őket, de ami még rosszabb, bizonyos szokásaink végleg tönkretehetik kedvenc késünket. A konyhakések, mérettől és ártól függetlenül, megérdemlik a figyelmet.
Ha tudod, hogyan használd, mosd, tárold és ápolod őket, sokkal tovább fognak örömet okozni a konyhában. Ugyanilyen fontos az is, hogy tudd, mit ne csinálj velük, mivel egyes szokások visszafordíthatatlanul tompíthatják, vagy akár meg is sérthetik a pengét.
Bár sokféle anyagból készül manapság vágódeszka, nem mindegyik kíméletes a késekhez. A kő, márvány és az üvegfelületű “deszkák” inkább tálalásra valók, mivel ezek gyorsabban tompítják a pengét. A bambusz és a műanyag a legkíméletesebb anyagok, de a legtöbb fa vágódeszka is megfelelően puha ahhoz, hogy ne károsítsa késünk élét.
Fotó: Getty Images/Image Source
Ez talán a legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek. Ha a kések egymásnak koccanva a fiókban hevernek szanaszét, idővel tompulnak vagy csorbulnak. Ha nem akarsz egy nagy késállványt a pulton tartani, ma már sok stílusos megoldás létezik, például mágneses vagy fiókba illeszkedő, elegáns késtartók.
Fotó: Getty Images/Ekaterina Rekina
Soha ne tedd a késeidet a mosogatógépbe! Ez károsíthatja a nyelüket, és a pengéket sem szabad hosszú ideig vízben hagyni. Ne hagyd őket nedvesen sehol, mert a fém rozsdásodhat. Folyó víz alatt, mosogatószerrel alaposan tisztítsd meg, majd teljesen szárazra törölve tedd el őket.
Fotó: Getty Images/Ragnar Schmuck
Bár úgy tűnhet, hogy egy éles kés sokféle feladatra alkalmas, csakis élelmiszerek feldolgozására használd őket. Ne vágj velük műanyagokat, kartondobozokat vagy más csomagolóanyagokat, és soha ne használd őket csavarhúzóként vagy feszítő eszközként.
Fotó: Getty Images/Kypros
A fém dörzsi vagy durva szivacs használata a kés pengéjének tisztítására problémákat okozhat. Használj helyette meleg vizet és puha szivacsot vagy ruhát. Késeid soha nem lehetnek olyan koszosak, hogy ezek ne legyenek elegendők a tisztításhoz.
Fotó: Getty Images/mikroman6
Egy kés élét csak egy bizonyos pontig lehet élezni, és ha továbbra is élezed, csak a pengét koptatod, megrövidítve a kés élettartamát. Tudni kell, mikor elég, és inkább ritkábban élezz.
Fotó: Getty Images/Mint Images
Ha ezekre a dolgokra odafigyelsz, késeid hosszú ideig hűséges társaid lesznek a konyhában.