A portugáliai Coimbrai Egyetem könyvtárában kb. 60 ezer, több száz éves kötet található. Ilyen gyűjtemény nagy odafigyelést igényel, ha szeretnénk megőrizni az utókornak őket.
Az állatok kisebb kolóniáinak már évszázadok óta otthont nyújt a Joanina könyvtár, és ezt igazából senki nem bánja. Biztos bizarr élmény lehet az egyetemisták és a látogatók egy részének, amikor találkoznak egy-egy példányukkal, de éjszakai állatokról lévén szó nem zavarnak senkit.
Az este beköszöntével azonban felébrednek, és fontos munkát végeznek: segítenek a könyvek épségének megőrzésében. A régi köteteknek két nagy ellensége a pára, a nedvesség, illetve a rovarok, molyok. Előbbi kizárásáról az ódon, 1,8 méter vastag kőfalak gondoskodnak, utóbbiról pedig a bőregerek. Az ott élő állatoknak ugyanis éppen rovarokkal (is) táplálkoznak, azaz kiváló kártevőirtók, a könyvekben pedig ők nem tesznek kárt.
A denevérek és a könyvtár kapcsolata persze kompromisszumokkal jár. Ennek első nyoma már a 18. századból származó feljegyzésekben is olvasható. Ekkor a könyvtár ugyanis hatalmas bőrlepleket vásárolt Oroszországból, hogy ezzel takarják le az asztalokat és egyéb bútorokat, védve őket a denevérek ürülékétől. A módszer máig sem változott sokat. A könyveket a denevérek nem tudják bepiszkolni, ugyanis háló védi őket.