Svédország szívében, Dalarna régióban nem sok minden található az erdőkön, az azokat megszakító kisebb-nagyobb tavakon és néhány apróbb településen kívül. Ebből nem nehéz kiemelkednie valami szokatlannak, ám azt kijelenthetjük, hogy a Dalhalla nevű koncerthelyszín bárhol kiemelt látványosság lehetne a Földön.
A nem mindennapi bulihely létrejöttét közvetve egy meteoritnak köszönhetjük, melynek becsapódásakor a Dalhalla és környékének geológiai viszonyai megváltoztak. Kiderült, hogy a területen mészkő található, ezt pedig a svédek elkezdték bányászni. Jókora krátert vájtak a tájba a kőbánya 1990-es bezárásáig: egy 400 méter hosszú, 175 méter széles és 60 méter mély seb keletkezett az egyébként csak zöld növényekkel körbevett területen.
Az ilyen ökológiai katasztrófával sok helyen nem tudnak mit kezdeni, azonban a svédek korán léptek. 1991-ben Margareta Dellefors operaénekesnő felismerte a helyben lévő potenciált: mindentől távol fekszik és kiváló az akusztika, szóval lehet hangoskodni. Az egykori bánya koncerthelyszínné alakítását a hatóságok is segítették, így 1994-ben megtarthatták az első fellépést. Azok szerint, akik már jártak a Valhalla után elnevezett Dalhallában, a hely akusztikája a görög és római amfiteátrumokéval vetekszik. Az ülőhelyek kialakításánál is elsődleges szempont volt a páratlan hangzás.
Napjainkban a területen évente 20-30 fellépést tartanak változatos zenei stílusokban. Jöhet opera, jazz, rock vagy épp a legnagyobb világsztárok, a Dalhalla minden előadót és közönséget szívesen lát. Még olyan nagy nevek is eljöttek ide, mint pl. a KISS, pedig csak 6 ezer ember előtt léptek fel.