Life Erdős Norbert 2024. 11. 05.

Néhány egyszerű trükk, hogy tökéletesen aludj éjszaka

Nem nagy dolgokról van szó, de sokat javíthatsz az alvásod minőségén, ha megfogadod ezeket a tanácsokat, és beszerzel egy fontos eszközt.

Azt már korábban is kitárgyaltuk a FirstClasson, hogy nagyban befolyásolja alvásunk minőségét, mit csinálunk közvetlenül lefekvés előtt. Például fontos az esti rutin betartása, a digitális zaj csökkentése, a képernyőidő minimalizálása, a szoba hőmérsékletének beállítása vagy éppen a napközbeni testmozgás.

De most annak is részletesen utánajártunk, hogy mi történik alvás közben, ha például a telefonunk is mellettünk pihen, ne adj’ isten a párnánk alatt van. Számos ismerősünk így alszik, biztos te is ismersz ilyet, he nem egyenesen te teszel így.

Miért alszanak sokan a telefonnal egy ágyban?

Valószínűleg azért, mert lefekvés előtt a telefont böngészik, vagy egyszerűen csak a kezük ügyében tartják, hogy időben észrevegyék az ébresztőt, amikor az megszólal. Számos orvos és szakember azonban arra figyelmeztet, hogy ez a szokás nem a legegészségesebb.

Egy korábbi brit felmérés is kimutatta, hogy a szigetországban 50 millióan alszanak a telefonjukkal, és a megkérdezettek 74 százaléka mondta, hogy nem tudna úgy aludni, hogy a készülék nincs a hálószobában.

A telefonok által kibocsátott kék fény azonban megzavarhatja az alvást. Az agy ezt a fényt ébresztő jelként értelmezheti, így nehezebb elaludni, és az alvás minősége is romlik.

Dr. Boxer Wachler kiemelte, hogy a telefonok gyenge elektromágneses sugárzást (EMF) bocsátanak ki. Bár egyelőre tudományos bizonyítékok nem utalnak arra, hogy ez komoly egészségügyi kockázatot jelentene, sokan mégis aggódnak a hosszú távú hatások miatt.

Mit tehetünk az EMF ellen?

A fent említett szakember szerint két megoldás létezik:

  • Az egyik lehetőség egy Faraday-tok beszerzése, amelyet ő maga is használ. Ez egy speciális telefontok, amely különleges anyagból készül, és csökkenti az EMF-sugárzást. Sok ember használ már ilyen tokot a hitelkártyák és autókulcsok védelmére, de éjjel is hasznos lehet a telefonok miatt.
  • A másik, egyszerűbb megoldás, hogy kikapcsoljuk a telefonunkat éjszakára. Ha nem szeretnénk külön tokot beszerezni, ez a lépés is elegendő lehet, hogy távol tartsuk az EMF-et alvás közben.

Ugyan a szakemberek között nincs egyetértés abban, hogy pontosan mennyire káros a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás az egészségre, azt már kimutatták, hogy extrém értékek esetében akár a DNS-molekulákat is képes roncsolni.

Sokaknál válthat ki emellett fülcsengést, ha nagyon sokat vannak kitéve a telefon sugárzásának, sőt, az amerikai Cancer Prevention and Treatment Found nevű szervezet szakértői szerint ez még nem is a legnagyobb veszély. A rákmegelőzési szervezet tudósai megfigyelték, hogy bizonyos esetekben az agy azon oldalán alakult ki daganat, amelyik fülén az illető telefonálni szokott.

A kutatók szerint a rákos megbetegedések mellett az okostelefonok által kibocsátott sugárzás okozhat alvászavarokat, gyakori migréneket és férfi terméketlenséget is.

Forrás: LadBible
Kép(ek) forrása: Getty Images, SB Arts Media