Life Fehér Patrik 2024. 11. 06.

A mobilt, a netet, de még a mikrót is tiltják ezen a helyen

Egy amerikai kistelepülésen évtizedek óta tiltott mindenféle sugárzást kibocsátó modern eszköz használata. Vannak, akik épp emiatt költöztek a különleges területre.

Az Egyesült Államokban, Nyugat-Virginia államban található Green Bank települése alapvetően nem lenne egy izgalmas hely. A 2020-as népszámláláskor csak 141-en éltek itt, és van ugyan a közelben egy sípálya, de nem a világ közepéről beszélünk.

Abban azonban különleges a hely, hogy az Egyesült Államok kormánya 1958-ban betiltott mindenféle olyan eszközt a környéken, melyek sugárzással működnek. Kialakítottak egy NRQZ-t, magyarul egy nemzeti rádiócsend-zónát, egy 172*176 km-es téglalap alakú területet, melybe Green Bank is belekerült. Ez a zóna mai szemmel szinte élhetetlennek mondható, tekintve, hogy legtöbb részén semmilyen eszközt nem lehet használni, ami bármilyen sugárzást is kibocsát. Aki erre jár, elfelejtheti a mobilját, az internetet úgy általában, de még a mikrohullámú sütőt is, mert az – ahogy a neve is mutatja – mikrohullámokat bocsát ki.

A nagy rádiócsend oka egy teleszkóp, a Green Bank Telescope, mely a világ legnagyobb minden irányban forgatható ilyen eszköze. A rádióteleszkóp az űrt, illetve az onnan érkező legfinomabb jeleket is befogja 100 méteres átmérőjével, működése során pedig számos felfedezést tett már.

Kép: Michael S. Williamson/The Washington Post via Getty Images

Kép: Michael S. Williamson/The Washington Post via Getty Images

Egy ilyen érzékeny eszközt megzavarhat akár egy hibás elektromos készülék is. A zónában folyamatosak az ellenőrzések, szakemberek speciális autókkal és felszerelésekkel járják a területet, nincs-e valahol egy rádiójelet kibocsátó eszköz. Mivel ismertek a szabályok, az emberek nemigen próbálkoznak azok megszegésével, a pénzbüntetést vagy az akár komolyabb szankciókat pedig nem kockáztatják meg az ott élők.

Kép: Emily Kask for The Washington Post via Getty Images

Kép: Emily Kask for The Washington Post via Getty Images

A lakosságban egyébként volt is némi átrendeződés. Főleg az előző évtizedben jelentek meg a területen az olyan emberek, akik úgy gondolják, elektromágneses túlérzékenységben szenvednek. Itt garantált ugyanis, hogy nincsenek körülöttük olyan elektromágneses mezők, melyekhez állításaik szerint káros tünetek társulnak. Fontos hozzátenni, hogy ez a túlérzékenység nem egy elismert orvosi diagnózis, tudományos alapja nincsen.

Forrás: Wikipédia
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Emily Kask for The Washington Post via Getty Images