A műhold körülbelül hat hónapig marad majd pályán, miután az év későbbi részében az ISS-ről kibocsátják.
Az űreszközt a Kiotói Egyetem tudósai készítették a Sumitomo Forestry építőipari vállalattal együttműködésben. Az alig 10 centiméteres oldalhosszúságú, kocka alakú műhold honokifából készült, amely egy Japánban honos magnóliafajta, és hagyományos, ősi japán technikákkal szerelték össze, csavarok és ragasztó használata nélkül.
A küldetés célja annak tesztelése, hogy a fa mennyire alkalmas műholdak építésére, a technika ugyanis hozzájárulhatna az űrszemét csökkentéséhez és a környezet védelméhez.
Amikor egy alacsony Föld körüli pályán keringő műholdat “nyugdíjaznak”, az üzemeltetők igyekeznek elégetni azt bolygónk légkörében. Azonban a nagy fémtárgyak nem mindig égnek el teljesen, és előfordult már, hogy a high-tech ócskavas becsapódott a földbe, emellett apró fémszemcsék is kerülhetnek a környezetbe – a fa esetében ilyenekről nem lehet szó.
A LignoSat érzékelői adatokat küldenek vissza, amelyek alapján a tudósok megismerhetik, mennyire állja meg a helyét a fa a szélsőséges űrbéli körülmények között, amelyek között hatalmas hőmérséklet-ingadozások is előfordulnak.
Takao Doi, a Kiotói Egyetem professzora és egykori japán űrhajós, aki az ISS-en járt már, a BBC-nek nyilatkozva elmondta: „Nagyon aggódunk amiatt, hogy a légkörbe visszatérő műholdak mind apró alumínium-oxid-részecskéket égetnek el, amelyek sok éven át lebeghetnek a felső légkörben.”
Doi nemrégiben azt is elmondta, hogy ha a fából készült műhold életképes alternatívának bizonyul a fém műholdakkal szemben, a LignoSat mögötti csapat örömmel lépne hosszabb távú együttműködésre a SpaceX-szel.