Aki dolgozott már hungarocellel vagy hasonló szigetelőanyaggal, valószínűleg tapasztalta azt is, hogy amikor letörik egy kis darab belőle, az apró szemcsék nem feltétlenül hullanak a földre, hanem a ruhára tapadnak. Ez a statikus elektromosságnak köszönhető. Az ilyen habos szigetelőanyagok “szeretik” magukhoz vonzani az elektronokat súrlódással, és ennek köszönhető a ruhához tapadás is.
Az ausztrál RMIT University kutatóinál felmerült az ötlet: miért ne lehetne ezt kihasználni, és ebből energiaforrást csinálni? Össze is raktak egy rendszert, melyben olyan polisztirénlapokat használnak, melyek gyakorlatilag áramot termelnek, amikor szellő éri őket.
A megoldás nem kerül sokba, könnyű is alkalmazni az ötletgazdák szerint. Épületek belsejében akár ingyen generátorokként használhatnának ilyen rendszereket, feltéve, ha jól pozicionálják az áramtermelő lapokat. Ez persze könnyen megoldható szellőztetőrendszerek belsejében.
Arról azért nincs szó, hogy ez a végtelen energia forrása. Nem egy atomerőműről beszélünk, de az így termelt áram például segítheti épp a szellőző fogyasztását csökkenteni.