A casu marzu – szó szerint „rohadt sajt” – olyan extrém finomság, melynek kipróbálásához tényleg kell némi bátorság.
A casu marzu alapja a pecorino, egy tradicionális, juhtejből készült kemény sajt, amely Szardínia vidékén már évezredek óta készül. A casu marzu esetén azonban ezt a sajtot felajánlják a helyi speciális légyfaj, a Piophila casei, vagyis a sajtlégy számára. A jó rovar pedig, ahogy kell, lerakja petéit ebbe a “keltetőbe”.
Ezek a lárvák aktívan részt vesznek a sajt érlelésében: átrágják magukat rajta, emésztésükkel felpuhítják az érlelt sajtot, ettől a casu marzu sokkal lágyabb és krémesebb lesz, mint a hagyományos pecorino. Bizony, aki ebből fogyaszt, az gyakorlatilag lárvaürüléket vesz magához.
A készítési folyamat első fázisában a sajtot szabad levegőn hagyják érni, hogy a sajtlegyek petéiket bele tudják rakni. Miután a lárvák kikeltek, elkezdik lebontani a sajtot. A folyamat heteken át tart, míg a sajt belsejében egy puha, krémes állag alakul ki. Amikor a casu marzu „elkészül”, belseje teljesen átitatódik a lárvák anyagcseretermékeivel, ettől válik igazán különlegessé – és bizonyos értelemben veszélyessé is.
A 2009-es Guinnessrekordok Könyve szerint ez ugyanis ez a sajt a legveszélyesebb a világon.
Ennek alapját az adja, hogy Olaszországban a parazitákkal fertőzött élelmiszerek fogyasztását tiltó törvények alapján 1962 óta illegális ez a sajt. Az élő lárvák elvileg bekerülhetnek az emésztőrendszerbe, ahol parazitafertőzést okozhatnak. Ez a CNN-nek nyilatkozó szakértő szerint azonban nagyon minimális kockázatot jelent, szerinte a sajt mellé fogyasztott bor sokkal több egészségügyi problémát okozhat, mint az apró élőlények.
Azok, akik árulják a sajtot, súlyos, akár 50 000 eurós (kb. 20 millió forint) bírságra is számíthatnak, de a szardíniaiak csak nevetnek, ha a kedvenc sajtjuk tilalmáról kérdezik őket. Saját fogyasztásra ugyanis lehet készíteni, és ők ezt zokszó nélkül meg is teszik, ha pedig a kóstolót valaki elfogadja, akkor lelke rajta.
Aki ezen túl tud lépni, annak örök élmény jut osztályrészül. A beszámolók szerint a sajt íze összetett, édes és kesernyés egyszerre, olyan, amelyet nehéz elfelejteni. Fogyasztása közben egy érdekes jelenség is megfigyelhető: a lárvák sokszor még mozognak a sajtban. Aki ezt nem bírja, annak ajánlott behűteni a sajtot, így a lárvák elpusztulnak, de a sajt fogyasztható marad, a dermedt kukacokat pedig könnyebb kipiszkálni.