Life Kovács Miklós 2024. 11. 21.

Ezek a robotok segíthetik majd a holdbázis építését

Ha egyszer újra elér az emberiség a Holdra, a következő lépés vélhetően egy állandó bázis létrehozása lesz. Ez óriási feladat, de már több teória is létezik a megoldásra.

Az egyik működőképesnek tűnő terv szerint magát a Holdat használnák menedéknek, a felszín alatt ugyanis már bizonyítottan vannak nagy méretű barlangok.

A csillagászok már több mint 50 éve feltételezik a holdi barlangrendszerek létezését, de ez igen sokáig viták tárgyát képezte. 2009-ben a kutatók felfedeztek egy mély lyukat a Holdon, ami alátámasztotta azt a hipotézist, hogy alagutak alakulhattak ki, amikor a magma a felszín alatt hűlt le.

A szakemberek szerint hasznos lenne a Holdon az űrutazókat a felszín alatt elszállásolni, így ugyanis védve lennének a káros külső hatásoktól. Ehhez azonban speciális robotokra is szükség lehet.

Az élettérnek ki kell bírni a hőingadozást, valamint a világűr felől érkező sugárzást és a mikrometeorok becsapódását is, így kézenfekvő a már meglévő barlangok és járatok használata. Ezek közül is, úgy tűnik, az ősi lávafolyamok által kivájt járatok lehetnek erre a legalkalmasabbak. A problémát az okozza, hogy ezekhez a járatokhoz nehéz hozzáférni, ezért a tudósok robotok segítségét vennék igénybe – írja az Interesting Engineering.

Jonathan Babel, a németországi DFKI Robotics Innovation Center kutatócsapatának vezetője új megoldást mutatott be, amely segíthet megvalósítani a terveket. A kutató szerint olyan robotokat kell kifejleszteni, melyek képesek arra, hogy  csapatban dolgozzanak. Az általuk prezentált megoldásban két, kerékkel felszerelt robot látható, amelyek közösen, együttműködve  viszik véghez a feladatot, és szép lassan leereszkednek egy lávafolyam járatába.

A korábbi vizsgálatok több mint 200 olyan járatnyílást találtak, amelyek használhatók lehetnek a felszín alatti barlangok kialakítására. Néhány ilyet az égitest északi pólusa körül fedeztek fel, ami azt mutatja, hogy jó eséllyel jéglerakódások lehetnek a járatokban – ezek az élethez elengedhetetlen víz kitermelését is jelenthetik.

Földi tesztek során ígéretesnek tűnik a rendszer: a Lanzorante szigetén végett tesztek sikeresek voltak, a roverek lejutottak egy lávacsőbe. A szakemberek az adatok alapján úgy vélik, nemcsak a manőver elvégzésénél, de az adatgyűjtésnél is rendkívül hasznos lehet, ha több robot összedolgozik. Persze a legfontosabb feladat most még az, hogy emberi legénység jusson el a Hold felszínére, és térjen is vissza.

Forrás: Interesting Engineering
Kép(ek) forrása: DFKI/Youtube