Jó ideje tudjuk már, hogy a profi labdarúgás kőkemény üzlet, ahol óriási összegek cserélnek gazdát. Már akkor is elájulunk, ha meghalljuk, hogy Szoboszlai Dominik aktuális piaci értéke 75 millió euró (30,8 milliárd forint), azonban az alábbiakban jóval nagyobb összegekről lesz szó.
A svájci CIES Football Observatory ugyanis összegezte a mögöttük álló tíz évet pénzügyi szempontból: visszamentek 2015-ig, majd felgöngyölítették, mely bajnokságok mennyi pénzt is szórtak el a játékosokra, vagy éppen milyen jól kerestek rajtuk. Fontos kiemelni, hogy itt most nem egyes csapatok költéseiről van szó, arról itt olvashatsz részletesebben:
A lista főleg az európai bajnokságokat vette górcső alá, a topligáknál a második, adott esetben a harmadik vonalat is szemlézve, de nem maradt ki a sorból a szaúdi, a japán, a koreai vagy éppen a brazil pontvadászat sem.
Végigböngészve a számokat egyértelműen látszik, hogy a legtöbb pénz az angol bajnokságban forgott az elmúlt tíz évben. A Premier League klubjai 11,5 milliárd eurót kaptak az eladott játékosaikért, viszont 23,1 milliárdot fizettek értük.
Ezt az összeget, illetve minden hiányt fedeznek jó gazdálkodás esetén a szponzorok, a tulajdonosok befektetése, valamint az elnyert pénzdíjak.
Ehhez képest a listán nincs is igazán súlyos összeg. A második legtöbb hiányt termelő liga az elmúlt tíz évben a szaúd-arábiai lett, ahol 1,8 milliárd euróval többet költöttek játékosokra, mint amennyit kaptak értük. Ha azt nézzük, hogy az arab henger két éve lendült be igazán, és megnézzük arányosan a hiányokat, azért kimondhatjuk, hogy pénzügyi szempontból az angol bajnokság is hasonlóan domináns és ezáltal piactorzító.
1,47 milliárdos deficittel az olasz Serie A lett a harmadik, mögötte a kínai ligával (-1369 millió euró) és a spanyol bajnoksággal (-749 millió euró). Itt a kínaiak annak köszönhetik helyezésüket, hogy az előző évtizedben ők próbálkoztak egy, a szaúdi elképzeléshez hasonló játékosfelvásárlós modellel. Tervük, miszerint a kínai focit a világ élvonalába emelik, nem jött be.
A sor másik végén vannak kifejezetten jól gazdálkodó bajnokságok is. A portugál első osztály ebből a szempontból igazi kincsesbánya, ahol az elmúlt tíz évben a csapatok 2,4 milliárd eurót kerestek játékosaikon. Hollandia és Brazília bajnoksága is ebből a szempontból egy kisebbfajta aranybánya (+1493 millió euró), de az angol másodosztály klubjai is szépen gyarapodtak (+1484 millió euró). Egymilliárd euró feletti pozitív eredménnyel zárt még az argentin (+1291 millió euró), valamint a belga első osztály (+1103 millió euró) a vizsgált időszakban.
Ehhez képest a magyar bajnokság a gyerekmedence lábmosója. Itthon az elmúlt tíz évben a csapatok a játékosokat 103 millió euróért adták és 94-ért vették, azaz 9 millió eurós pluszról beszélhetünk.