Life Kovács Miklós 2024. 11. 26.

Így képzeli a holdra szállást a NASA és a SpaceX

Több mint 55 évvel az Apollo-holdraszállás után a NASA újra embereket küldene a Holdra, grafikákon mutatják meg a küldetés űreszközeit.

Az amerikai űrügynökség alvállalkozójával, a SpaceX-szel együttműködve dolgozik egy speciális Starship rakétán, amely elvileg képes lesz emberi legénységet juttatni a Holdra. 

A NASA nemrégiben bemutatott néhány látványos grafikát az Artemis III küldetésről, amely, ha minden flottul megy, 2026 szeptemberében indulhat. A küldetés célja, hogy a SpaceX Starship Human Landing System (HLS) nevű eszközével két űrhajóst szállítsanak a Hold körüli pályáról a felszínre, majd vissza. A Starship az Orion űrhajóval találkozik, amely az Artemis legénységet viszi, és az ígéret szerint biztonságosan eljuttatja őket a Holdra.

A Holdig vezető út 

Mielőtt a Starship HLS elérné a Hold körüli pályát, üzemanyagra lesz szüksége. A terv szerint egy külön Starship “üzemanyagtöltő állomás” már a Föld körüli pályán várakozik majd, hogy feltöltse a landolóegységet. A két űrhajó itt találkozik, dokkolnak, majd a tankerből áttöltik a hajtóművek üzemanyagát, a Starship HLS pedig célba veheti a Holdat.

Így képzeli a holdra szállást a NASA és a SpaceX

A SpaceX azt tervezi, hogy már a jövő év elején teszteli ezt az izgalmas műveletet alacsony Föld körüli pályán. Az első légi üzemanyag-átadást várhatóan 2025 márciusában hajthatják végre két Starship között.

Lift is lesz benne

A feltöltött Starship csurig tankolva Hold körüli pályára indul, ahol a NASA által, saját rakétával fellőtt Orion-kapszula négy űrhajóssal a fedélzetén várja már a randevút. A Starship HLS közvetlenül az Orionhoz dokkol, hogy két űrhajós átmehessen a holdkompra, míg a legénység többi tagja az Orion fedélzetén várakozik.

Két űrhajóssal a fedélzetén a Starship elindul az alacsony holdpályáról, majd a Raptor hajtóművei fékező manővert hajtanak végre, hogy a jármű biztonságosan leszállhasson a Hold felszínére. Ez elvileg nem lesz annyira rizikós művelet, mint a Földön, hiszen a Holdnak nincs légköre, és a gravitáció is egyhatoda a földinek.

Így képzeli a holdra szállást a NASA és a SpaceX

Az űrhajósok a Starship alsó részén található lift segítségével szállnak le a Hold felszínére. A Starship HLS magassága körülbelül 50 méter, azaz egy 15 emeletes épület méretével vetekszik. Ez a lift szolgál majd arra is, hogy a holdi munkák során a két űrhajós mintákat és felszereléseket mozgasson a felszín és az űrhajó között.

Még vannak kérdőjelek

Mielőtt embereket szállítana, a SpaceX egy személyzet nélküli Holdra szállást hajt végre a Starship segítségével. Jelenleg még mindig folyik a rakéta fejlesztése, nemrégiben hajtották végre a hatodik tesztrepülését, amely az óceánba csapódó gyorsítóegységgel ért véget.

A NASA és a SpaceX már az Artemis IV küldetéshez szükséges fejlesztéseken is dolgozik, amelyet 2028 szeptemberére terveznek. Az újabb változatnak nagyobb teherbírással kell rendelkeznie, hogy több felszerelést juttathasson a Hold felszínére, és a tervek szerint képes legyen dokkolni a NASA Hold körüli pályán keringő Gateway űrállomásával is.

Forrás: Gizmodo
Kép(ek) forrása: SpaceX