Life Erdős Norbert 2024. 11. 26.

Tudod, miért olyan piszok drága a dubaji csokihoz is használt pisztácia?

A zöld, roppanós finomság nemcsak a nasik királya, igazi luxuscikk is. A pisztácia ára gyakran borsos, mégis világszerte milliók rajonganak érte. De vajon miért kerül ennyibe?

A pisztácia az egyik legkedveltebb csonthéjas finomság a világon. Nemcsak magában fogyasztva, hanem salátákba, édességekbe vagy főételekbe is remekül beilleszthető. Ugyanakkor az ára sokakat elgondolkodtat: miért kerülhet egy kiló 7-10 ezer forintba?

Ennek az egzotikus termésnek az ára számos tényezőtől függ, kezdve a termesztés nehézségeitől a betakarítás bonyolultságán át a szállítási kockázatokig.

Bár rendszertanilag a barackokhoz, meggyekhez hasonlóan csonthéjas, sokan az olajos magvak közé sorolják. A növény elsősorban Iránban és Törökországban őshonos, de a 20. században Kaliforniában is meghonosították, és mára az USA az egyik legnagyobb exportőre.

A pisztáciafa különleges természete

A pisztácia nem tartozik a legtermékenyebb növények közé. Egy fa csak 10-12 évvel ültetése után kezd termést hozni, és azt sem minden évben: két-háromévente hoz igazán bőséges termést. Ez a hosszú várakozási idő, valamint a kiszámíthatatlan hozam, jelentősen hozzájárul a magas árakhoz.

Tudod, miért olyan piszok drága a dubaji csokihoz is használt pisztácia?

Éjszakai szüret

A pisztácia betakarítása egyedülálló módon történik: napfény hatására ugyanis a pisztáciafa levelei mérgező illóolajokat bocsátanak ki, amelyek hányingert és szédülést okozhatnak. Ezért általában éjszaka gyűjtik a fa termését, kézzel. Gépesítés nem jöhet szóba, mivel a sérülékeny magokat csak gondos emberi munkával lehet betakarítani.

A dubaji csokoládé egyik alapanyaga

Az eredeti dubaji csokoládé 2021-ben debütált, a FIX Dessert Chocolatier startup alkotásaként. Az édesség azóta világhírűvé vált, a TikToknak köszönhetően pedig a magyar közönség is hamar a rajongójává vált. Hazai cukrászdák és édesség-manufaktúrák is igyekeztek leutánozni a különleges finomságot, de az árak sokszor borsosak: egy-egy tábla ilyen csoki akár 5 ezer forintba is kerülhet.

Fotó: Omer Taha Cetin/ Getty Images

Fotó: Omer Taha Cetin/ Getty Images

Az eredeti verzió egyik érdekessége, hogy fő alapanyaga a kunafa – egy vékony, cérnametéltszerű tészta, melyet az arab országokban széles körben használnak édességek készítéséhez. Az édesség gazdag pisztáciakrémmel, szezámkrémmel és selymes csokoládéval válik igazán különlegessé.

Rövid szavatossági idő

Míg más olajos magvak hosszú ideig eltarthatók, a pisztácia szavatossága általában maximum egy év. Ez alatt az idő alatt is különleges bánásmódot igényel: ha nem megfelelően tárolják, gyorsan kiszárad, megbarnul, és elveszíti az ízét. Emiatt gyakran sózzák, hogy megőrizzék a minőségét.

Tudod, miért olyan piszok drága a dubaji csokihoz is használt pisztácia?

Szállítási nehézségek

A pisztácia magas ára részben annak is köszönhető, hogy a fő termesztési területek távol esnek a nagy piacoktól. A szállítás különleges előírásokhoz kötött, mivel a pisztácia természetes olajtartalma miatt spontán öngyulladási veszélyt jelent. A hajókon vagy raktárakban szigorúan ellenőrizni kell a hőmérsékletet és a szellőzést, különben a pisztácia tüzet is okozhat.

A pisztácia rajongóinak érdemes tisztában lenne azzal, hogy a termés aflatoxint tartalmazhat – egy olyan mérgező anyagot, amelyet az Aspergillus gombafajok termelnek. Ez a toxin súlyos májkárosodást vagy tüdőbetegséget okozhat, ezért a(z akár csak vélhetően) romlott pisztáciát soha ne fogyasszuk el!

Kép(ek) forrása: Getty Images