Life Kovács Miklós 2024. 12. 04.

Így irtható ki a fülbe ragadt karácsonyi dallam

Az örökzöldek! A csodás ünnepi dallamok, amelyeket már csak poénból is lejátszanak, ezek pedig elkerülhetetlen berágják magukat az agyunkba. 

Öles léptekkel közeledik a karácsony, és vele érkeznek a minden boltban, reklámban, csatornán fülünk felé törő slágerek.

Ha csak leírom, hogy Mariah Carey „All I Want for Christmas Is You”, máris mindenkinek indul a fejében a jól ismert dallam. Magyarul dallamtapadásként,  angol nyelvterületen inkább fülféregként (earworm) ismert a jelenség, tudományos körökben pedig elsősorban önkéntelen vagy intruzív zenei képzelgésnek nevezik. 

Szerencsére van megoldás, legalábbis egy érdekes próbálkozás, ami ha csak poén szintjén is, de azért ígéretes. 

Az Earworm Eraser egy 40 másodperces hangfelvétel, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy megszabadítson a fülbe telepedő dallamoktól. Egy 2011-es, a Psychology of Music folyóiratban megjelent tanulmány szerint az emberek körülbelül 90%-a számol be arról, hogy legalább hetente egyszer tapasztalja a dallamtapadást.

“Az egyik igazán hatékony módja annak, hogy megszabaduljunk az ilyen dallamoktól, ha valami mást hallgatunk helyettük” – mondta Kelly Jakubowski, a Durhami Egyetem zenepedagógia pszichológiájával foglalkozó docense.

Ezzel viszont ugyanabba a csapdába kerülhetünk, csak egy újabb dallammal. Ezért az Earworm Eraser kerüli azokat a jellemzőket, amelyek általában fülbe mászóvá tesznek egy dalt. Ezért az Earworm Eraser úgy szól, mintha valaki nem tudná eldönteni, mit hallgasson: néhány másodpercenként vált a gyors és lassú tempó között, miközben az ütem és zenei stílusok is változnak – az elektronikától a klasszikus zenéig. Az eszköz azonban nem mindenkinek válik be, néhány kommentelő hatástalannak ítélte, mások viszont sikerről számoltak be. 

Egyéb módszerek

Trükkös szójátékkal, rejtvénnyel vagy egy jó könyvvel űzhetjük ki agyunkból a nem kívánt, mégis állandóan ismétlődő zenéket, ám a túl nehéz fejtörő esetén visszalopakodhat a dallam, írta az MTI amerikai kutatók eredményei alapján 2013-ban. 

A megállapításokra azt követően jutottak a kutatók, hogy önkéntesekkel rejtvényeket fejttettek, miközben dalok szóltak a Beatlestől, Lady Gagától, Beyoncétől. Az egyszerű feladványok nem hatottak. A sudokurejtvények igen, ám csak addig, míg nem váltak túl nehézzé. A középútnak az ötbetűs anagrammák bizonyultak (olyan szóújraalkotások, amelyeknél meg kell cserélgetni a betűk sorrendjét, hogy másik értelmes szót kapjunk).

Ami a zenéket illeti, Gaga fészkelte be magát a legmakacsabbul az agyakba. Vicky Williamson, a Londoni Egyetem zenepszichológusa a témával kapcsolatban megjegyezte a brit Metro újság riporterének, hogy egészen apró dolgok is beindíthatnak egy véget nem érő dalt az agyban, például egyetlen sor egy újságból. „Michael Jackson orvosának pere idején sokan panaszkodtak arra, hogy Jackson számai ragadtak az agyukba” – mondta a szakember.

Forrás: MTI, npr.org
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images/Jeff Kravitz