Life Kovács Miklós 2025. 01. 16.

Ezért nem szabad bekapcsolva hagyni a wifit

Az állandóan bekapcsolva hagyott wifi több szempontból is kockázatot jelenthet, jobb, ha odafigyelünk erre azt apróságnak tűnő dologra.

Mobilunk wifi funkciójáról a hétköznapokban ritkán gondolkodunk – kivéve talán akkor, amikor repülőgépen ülünk, és a felszállás előtt parancsszóra kikapcsoljuk a többi adatátviteli kapcsolattal együtt. Egyébként többnyire sokan bekapcsolva hagyják: otthon természetesen, de útközben is, hiszen első ránézésre semmi hátránya nincs.

Pontosan ez a probléma, mert jó okok szólnak amellett, hogy útközben kikapcsoljuk a wifit.

Miért érdemes útközben kikapcsolnunk a wifit?

1. Az akkumulátorunk meghálálja

A bekapcsolt wifi-modul folyamatosan keresi az elérhető hálózatokat – még akkor is, ha éppen nem használjuk. Ez az állandó keresés energiát fogyaszt, és jelentősen csökkentheti az okostelefonunk akkumulátorának üzemidejét.

2. Kockázatok az ingyenes wifi-hálózatokban

A nyilvános wifi-hálózatok, például kávézókban, pályaudvarokon vagy repülőtereken, veszélyt jelenthetnek az adataink biztonságára. A támadók gyakran használnak úgynevezett hamis hotspotokat, amelyek megbízható hálózatnak álcázzák magukat, hogy megszerezzék a jelszavainkat, banki adatainkat vagy más érzékeny információinkat. Különösen veszélyes, ha a telefonunk automatikusan csatlakozik a nyitott hálózatokhoz.

Tipp: A nyilvános hálózatokon a biztonság, a védelem érdekében használjunk VPN-t (virtuális magánhálózatot). Egy VPN-alkalmazás, például a telefonunkra telepítve, titkosítja az internetkapcsolatunkat, így még a nem biztonságos hálózatokon sem tudják “lehallgatni” az adatainkat.

3. Védelem a magánszféránk érdekében

Sőt, a kockázat más okból is jelen van, a támadók képesek kiolvasni a telefonunkra mentett hálózatokat! Az olyan szolgáltatások, mint a Google és a Microsoft által használt wifi-térképezési adatok alapján akár az otthoni címünk is kideríthető.

Ezt a biztonsági rést egyszerűen megszüntethetjük, ha útközben kikapcsoljuk a wifit, így megakadályozva a mentett adatokhoz való hozzáférést. Ha megfeledkeznénk a folyamatos kapcsolgatásról, akkor segít a technika, mindkét nagy platformon van lehetőség az automatizálásra.

Automatizálható a kikapcsolás

iPhone: Az Apple Rövidítések (Shortcuts) alkalmazásával létrehozhatunk egy automatizációt, amely automatikusan kikapcsolja a wifit, ha elhagyunk egy adott helyet, és újra bekapcsolja, amikor visszatérünk. Például: ha elhagyjuk az otthonunkat, az iPhone kikapcsolja a wifit, amikor pedig hazaérünk, újra aktiválja azt. Ez az automatizáció úgy is beállítható, hogy külön megerősítés nélkül működjön, így a folyamat teljesen zökkenőmentes lesz.

Android: Sok Android-telefon wifi-beállításai között található egy opció, amely automatikusan be- és kikapcsolja a azt ismert hálózatok alapján. Ha ez nem érhető el az eszközünkön, olyan automatizációs alkalmazások, mint az IFTTT, segíthetnek. Ezekkel helyalapú szabályokat hozhatunk létre, amelyek az igényeink szerint aktiválják vagy deaktiválják a wifit.

Kép(ek) forrása: Nyitókép: Shutthiphong Chandaeng/Getty Images