Legyen szó akár egy rövid, kétórás útról, akár egy hosszabb repülésről, turbulenciával szinte minden járat szembesülhet, bár általában nem súlyos mértékben. Viszont ha rázós egy repülés, az könnyen megviselheti az utazót, ezért ha lehet, jobb elkerülni a légörvényeket.
Már erre is van kutatás, egy elemző weboldal friss adataiból kiderült, melyek Európa “leghepehupásabb” légifolyosói – ahogy az sejthető, az Alpoknak is van némi köze hozzájuk.
A Turbli nevű weboldal az úgynevezett “örvényenergia-szintek” (EDR – Eddy Dissipation Rate, amely egy adott helyen mérhető turbulencia mértékét 0 és 100 között határozza meg) alapján állította sorrendbe a legrázósabb útvonalakat.
Turbulencia olyan esetben alakul ki, amikor hirtelen változik a légáramlás. Ez több okból alakulhat ki, a leggyakrabban a légkörben található turbulens levegő a ludas. A futóáramlások hirtelen megváltoztathatják a szélerősséget, ami megrángathatja a repülőgépet. A turbulens levegőért pedig felelhet a termikus turbulencia, amit a felszálló meleg levegő okoz viharos időben. A mechanikus turbulenciát pedig a táj okozza: a hegyek és a magas épületek is eltéríthetik a felettük lévő légáramlásokat.
Európában az Alpok körül repülve érdemes bekészíteni a hányózacskót, hiszen a tíz legzavarosabb útvonal közül nyolc Svájcban kezdődik vagy végződik. A harmadik legrázósabb a Milánó–Zürich útvonal, a képzeletbeli dobogó második fokára a Nizza–Zürich vonal került, a győztes pedig – dobpergést kérünk! – a Nizza és Genf közötti útvonal. Ez 16,07-es EDR-értéket kapott, ami az Euronews szerint még mindig az „enyhe” kategóriába esik, tehát a kevésbé magabiztos utasoknak sem kell aggódniuk, ha ezt a járatot választják.
A turbulencia szempontjából elkerülendő járatok pontos sorrendje:
10. Velence – Zürich
9. Lyon – Zürich
8. Genf – Velence
7. Nizza – Lyon
6. Genf – Zürich
5. Nizza – Bázel
4. Milánó – Lyon
3. Milánó – Zürich
2. Nizza – Zürich
1. Nizza – Genf