Ha szeretsz utazni és felfedezni más kultúrákat, biztosan belefutottál már olyan kajákba, amik teljesen szokatlanok voltak számodra. De mi van akkor, ha egy kis hazai ízvilágra vágynál útközben? Nos, van pár olyan étel, amit itthon simán letolhatsz, de máshol keresve sem találnád.
A csokitojás, ami gyerekkorunk kedvence, az USA-ban egyenesen tiltólistás! Hogy miért? Mert 1938 óta létezik egy törvény, ami szerint a kajába rejtett „nem ehető” dolgok fulladásveszélyt jelentenek. Szóval az amcsik egyszerűen kihagyták a buliból a Kinder tojást – pedig micsoda élmény a csoki után szétszedni és összerakni a kis műanyag vackokat!
Szingapúrban felejtsd el a felfújt rágólabdát, itt csak gyógyszernek számító változatok léteznek – például nikotinos rágók a leszokáshoz. Hogy miért? Az országot annyira kiakasztotta a köztéri rágókupacok látványa, hogy fogták magukat és inkább totál betiltották az egészet. Kemény hely!
Míg itthon minden második süti vagy bejgli alapja a mák, addig olyan helyeken, mint Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek vagy Tajvan, a mákot kábítószerként kezelik. Igaz maga a mákszem nem alkalmas kábítószer előállítására, de a mák gubóját a mákmagok kinyerése után a gyógyszeripar használja, mivel növény ezen része az ópiumgyártás alapanyaga.
Ezért általában szigorúan szabályozzák a termelést: itthon is saját részre 499 m²-ig termelhető alacsony ópium tartalmú mák, a határérték felett meghaladó ópium tartalmú fajta esetén (ipari mák), mindenki köteles bejelenteni és engedélyt kérelmezni a termesztéséhez. Ezek az országok viszont inkább bebiztosították magukat – így a mákos rétest jobb, ha otthon eszed.
Amerika huszonegy államában tiltják a nyers tej forgalmazását, de a többiben is csak korlátozottan, kis mennyiségben és egyenesen a farmokról vásárolható. A múlt század elején számos megbetegedést okozott a nyers tej, így azóta szigorúan csak pasztőrözött formában kerülhet a boltok polcaira.
Ebben persze van ráció, és nálunk igaz nem tiltott, de nem is ajánlott a nyers tej. Ennek oka, hogy tartalmazhat egészségre ártalmas, betegség okozó baktériumokat, ezért a fogyasztás előtti felforralása –tejiparban a pasztőrözése- a legbiztonságosabb, leghatékonyabb megoldás, mivel a forralás illetve a pasztőrözés hőmérsékletén a betegséget okozó baktériumok elpusztulnak.
A haggis egy hagyományos skót étel, amely birkaszívet, májat és tüdőt tartalmaz, zabpehellyel, hagymával és fűszerekkel keverve, és az állat gyomrába töltve. Az eredmény egy ízletes, szaftos, fűszeres fogás, amit leggyakrabban burgonyapürével (neeps and tatties) és egy kis whiskyvel tálalnak. A haggis a skót kultúra ikonikus étele, és különösen népszerű a híres Burns Night ünnepségeken, ahol Robert Burns skót költőt ünneplik.
A haggis az USA-ban 1971 óta be van tiltva, mivel a recept egyik fő alapanyaga a birkatüdő, amelyet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) fogyasztásra alkalmatlannak minősített. Az amerikai szabályozás szerint az állati tüdő fogyasztása tiltott, így a szalontüdőt is hiába keresnénk Donald Trump országában.