
A Black Panther 2.0 robotkutyát a Csöcsiang Egyetem humanoid innovációs intézete és a Hangcsouban működő Mirror Me startup közösen fejlesztette ki. A kínai hírügynökségek jelentése szerint a robot tervezői az ugróegerek és a fekete párducok mancsainak és ízületeinek tulajdonságait vették alapul, hogy a nagy sebességű mozgást a lehető leghatékonyabban tudják megvalósítani.
A kutatócsoport célja, hogy idővel ezzel a robottal túlszárnyalja a valódi állatok teljesítményét gyorsaság és mozgékonyság.
A korábbi csúcstartó, HOUND, a dél-koreai KAIST (Korea Advanced Institute of Science & Technology) Dynamic Robot Control and Design Laboratoryjának fejlesztése. A robot 19,87 másodperc alatt tette meg a 100 méteres távot, ezáltal Guinness-rekordot állítva fel a négylábú robotok között.
A Black Panther 2.0 súlya körülbelül 38 kilogramm, magassága 63 centiméter. A tervezés során a fejlesztők a párducok és ugróegerek mozgásmechanikáját ötvözték: a robot ízületi pontjain elhelyezett rugók elnyelik az ütéseket, miközben segítik a magas tempó fenntartását. A közlemény szerint az ugróegér inspirálta szénszálas lábak 135 százalékkal növelik a szerkezet merevségét, mindössze 16 százalékos tömegnövekedés mellett. A gepárdok ihlette “talpak” pedig 200 százalékkal fokozzák a robot talajfogási stabilitását.
A mesterséges intelligenciának és a gépi tanulásnak köszönhetően a robot képes különböző terepviszonyokhoz igazítani a lépésritmusát.
A testreszabott, nagy teljesítményű apró villanymotorok rendkívüli erőt és pontosságot biztosítanak, ami hasznos lehet a gyakorlati felhasználás során, nem csak a látványos sprintelésben.
„A szoftverek és a komponensek integrálásával mindössze három hónap alatt elkészült a prototípusunk” – mondta Vang Hongtao, az intézet vezetője és a Csöcsiang Egyetem professzora.
Bár a robot egyelőre nem éri utol a leggyorsabb szárazföldi állatokat, például a gepárdot, a struccot a Black Panther 2.0 már így is lekörözné az emberek többségét rövidtávfutásban. A kutatócsoport célja, hogy feltárja a robotok és az élő szervezetek mozgásának eltéréseit, és idővel még inkább megközelítse – vagy akár meg is haladja – a természetben előforduló hús-vér rekorderek teljesítményét.