![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/GettyImages-506598655.jpg)
Világunk tele van olyan jelölésekkel, melyek jelentősen leegyszerűsítik életünket, és időt spórolunk velük. Elég csak a közlekedési táblákra gondolni: szép is volna, ha minden csúcsára állított háromszög helyett az elsőbbségadás kötelező feliratot olvashatnánk…
A jelölések a kütyüknél is ugyanígy megvannak. Mind közül talán a legrégebb óta a ki/bekapcsoló jelöléssel találkozhatunk, hiszen a legtöbb elektromos eszközt egy ilyen gomb vagy panel segítségével indítjuk el vagy üzemeltetjük.
De miért éppen így jelölik ezt, honnan jött? A kérdés jogos lehet, éppúgy, ahogy napjainkban a számítógépes mentésnél is felmerül, hogy miért éppen egy négyzet alakú akármi az ikon, amivel mentünk. (A válasz a flopilemez, amit már évtizedek óta nem használunk, mégis megmaradt az adathordozó képe.)
Szóval visszatérve a bekapcsológomb témájához, itt is felmerülhet, hogy valami régi, elfeledett dolog ragadt meg jelölésként. A válasz részben igaz, hiszen az 1950-es évek fizikai kapcsolóihoz kell visszakanyarodnunk.
Akkoriban találták ki, hogy egy elektromos eszközre mégsem azt kellene írni, hogy ki/be vagy on/off, hiszen azt sok helyen nem érhetik. Segítségül hívták azonban a bináris, azaz kettes számrendszert, a 0-t és az 1-et. Ezeket feleltették meg állapotjelzőknek, melyeknél nincs is egyértelműbb. A bekapcsolók is a két karakter, a 0 és az 1 kombinálásából születtek meg – csak a biztonság kedvéért: a stilizált 1-es a be-, a 0 a kikapcsolási állapot.