Life Kovács Miklós 2025. 02. 12.

Kopott emlékképeket varázsol újjá egy program

Egy friss fejlesztésű videószerkesztő a mesterséges intelligencia segítségével hozza 21. századi színvonalra a régi korok rossz minőségű mozgóképeit.

Egy régi, 35 mm-es filmre készült mozi felbontása még ma is jobb a legtöbb digitális formátumnál. Csakhogy ez mindig is filmipari technológia volt, a filmszalag maga drága, a sokszor másolt, digitalizált felvételek minősége pedig nagyon leromlott az idővel. Ugyanez igaz a VHS-kazettákon pihenő családi emlékekre: szemcsés, meghalványult pillanatok vannak rengeteg adathordozón, amelyeket jobb lenne újra teljes pompájukban élvezni. 

Örök dramaturgiai eszköz volt az eljárás a sorozatokban: a nyomozók találtak egy homályos fotót vagy biztonsági kamerás felvételt, melyet a sorozat ügyeletes kockája, számítógépes guruja pár kód beütésével teljesen élessé varázsolt. Ez a fantázia szülte megoldás került most közel a valósághoz. 

A mesterséges intelligenciára (MI) épülő kép- és videószerkesztő szoftveréről ismert Topaz Labs új fejlesztése a Project Starlight kifejezetten ezzel a céllal jött létre. Rossz minőségű videókat javít fel, a fejlesztő közlése szerint több mint 6 milliárd paraméterrel dolgozik, és az Nvidia legújabb hardvere adja alá a számítási teljesítményt. 

Erről talán elég ennyit tudni, hiszen a működés bonyolult, de a felhasználó számára elvileg csak egy gombnyomás lesz az éles, csodás, zajmentes videók elérése. A megmutatott példák szépek, de az kérdés, hogy hány selejt, rossz eredmény után születtek ennyire meggyőző felvételek. A képalkotó algoritmusokra ugyanis jellemző, hogy nem konzisztens az eredmény, sok próbálkozás kell, hogy a kívánthoz közelítő dolgot szüljön számunkra az MI.

Forrás: TechEBlog
Kép(ek) forrása: Topaz