Life Fehér Patrik 2025. 02. 21.

22 percig két nap ragyogott Franciaországban

Hamar megdöntötték a forradalminak nevezett rekordot, amit nemrég Kínában értek el: mesterséges nap, vagyis fúziós reaktor ilyen sokáig még nem működött.

Régóta vágyik az emberiség arra, hogy ne csak az anyagok bontásával, hanem az anyagok “összerakásával”, magyarul fúziójukkal termeljen energiát. Előbbi az atomerőművekben történik, utóbbi pedig a fúziós reaktorokban történhetne, ha képesek lennénk fenntartani a folyamatot.

Elvi síkon egyszerű a történet: a hidrogénrészecskék összeállásakor hélium keletkezik, épp úgy, mint a Napban. Igen ám, de a Napban nagy nyomás (5-10 atmoszféra) és rettentő magas hőmérséklet (100-150 millió Celsius-fok) teszi önfenntartóvá a folyamatot. Ráadásul a annak során egy magas energiatartalmú, plazmaállapotú anyag is létrejön, aminek stabilnak kell maradnia.

Ez eddig a Földön nemigen sikerült, ezért is volt nagy szó, amikor pár hete Kínában 18 percig működött egy fúziós reaktor. Hatalmas ugrást jelentett ez a korábbi eredményekhez képest, azonban most egy franciaországi tokamak, vagyis fúziós reaktor túl is szárnyalta ezt az eredményt.

A WEST tokamak (Kép: L. Godart/CEA)

A WEST tokamak (Kép: L. Godart/CEA)

Február 12-én ugyanis a Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA) WEST tokamak reaktora

1337 másodpercig, azaz 22 perc 17 másodpercig működött zavartalanul.

A plazma 50 millió Celsius-fokig melegedett a folyamat közben (Kép: CEA)

A plazma 50 millió Celsius-fokig melegedett a folyamat közben (Kép: CEA)

A beszámolójuk szerint a teszt minden téren rendben zajlott, így nincs más hátra, mint előre, jöhetnek a hosszabb ideig zajló kísérletek. A CEA szerint a terv az, hogy több teszttel együttesen több órán át működtessék reaktorukat, egyre forróbb és forróbb hőmérséklet mellett.

Fontos hozzátenni, hogy az energiatermelés még a sikerekkel együtt sincs terítéken. A WEST Tokamak sosem lesz energiatermelő reaktor, itt csak tesztek zajlanak, de eredményeik segíthetnek fejleszteni a szintén Franciaországban lévő ITER reaktort, ahol akár tényleg lehet energiát termelni fúzióval.

Forrás: CEA
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images