Life Kovács Miklós 2025. 03. 10.

Ütik-verik, leköpik ezeket a szobrokat a kínaiak

A világ híres szobrai mellett általában pózolnak a turisták, Kínában viszont akad pár olyan alkotás, amelyeket inkább meggyaláznak a látogatók.

Híres kültéri szobor? A lehető legjobb napi cél egy kirándulás során. Javarészt ingyenesen látogathatók, és garantált az Instagram-kompatilibis fotó. Elég csak a híres brüsszeli Manneken Pisre,  vagy a koppenhágai tengerpartnál álló, sziklán ülő hableányt formáló alkotásra gondolni. 

Ezeket a szobrokat átölelik, megérintik a látogatók, nem véletlenül fényesedik ki a bronz bizonyos helyeken az ilyen alkotásoknál. 

A történelem viszont kegyetlen szerető, és vannak alakok, akiket egy ideig tisztelnek, majd szobraikat lefestik, leöntik, sőt ledöntik. Ilyen az ha megfordul a közhangulat, Kínában viszont akad pár olyan szobor, amit eleve erre a célra emeltek.

A Manneken-Pis híres turistalátványosságként rengeteg embert vonz. (fotó: danileon2/Getty Images)

A Manneken Pis híres turistalátványosságként rengeteg embert vonz. (fotó: danileon2/Getty Images)

A látogatók hála és csodálat helyett a megvetésüket fejezhetik ki, amikor Huj Csin és felesége szobrához érkeznek. Hangcsou városában található ugyanis Jüe király temploma, amely előtt ezek a szobrok állnak, pontosabban ülnek. A templom eredetileg 1221-ben épült Jüe Fej emlékére.

Ütik-verik és leköpik ezeket a szobrokat a kínaiak

Jüe Fej mitikus alakja a kínai történelemnek, a hűség jelképe. Az ázsiai ország egyik legismertebb hadvezére, aki az északi Szung-dinasztiát védte a Csin-dinasztia, vagyis a jurcsenek (mandzsuk) ellen. Sikeres hadjárata azonban túl messzire ment, amikor a Szung-dinasztia már békét kötött volna, Jüe Fej nem akart meghátrálni. Ezért hazarendelték, ahol börtönben halt meg, egyes források szerint viszont Huj Csin volt az, aki aktívan tett a haláláért. 

A korabeli, pontosnak nem nevezhető források szerint ő és felesége előre kitervelten mérgezték meg a nagy hőst a börtönben, és az árulásról szóló történet évszázadokon át sem kopott meg. Így szobraik mai napig (bár műemléki védelem alatt állnak) az árulás jelképei, és a kínaiak között akadnak, akik leköpik, levizelik vagy egy papuccsal agyalják meg azokat.  Az árulóknak más helyszínen is szobrokat emeltek, ezeket még kevésbé védik, így ott tényleg lehet osztani a sallert, kokit, ami csak jól esik.

Forrás: Wikipédia
Kép(ek) forrása: Nyitókép: zhaojiankang/Getty Images