
Kínában ezerrel pörög a belföldi turizmus, és egyre több nyugati utazó is fedezi fel a 9,6 millió négyzetkilométeres ország látványosságait. Ehhez pedig egyre komolyabb infrastruktúra áll rendelkezésre, egymást érik a bámulatos függőhidak, kilátók, felvonók.
A legújabb ilyen szédítő attrakció a Tienti, vagyis „Égi létra”, amely nemcsak a nevével rémiszti meg a tériszonyosokat, hanem a fizikai valójában is. A kínai állami média szerint a létra 168 méter hosszú, de ami sokkal fontosabb, hogy 1500 méterrel a tengerszint felett ível át két sziklaszirt között.
Az “égi létra” Kína délnyugati részén, a Csangcsiajie Nemzeti Park területén épült, azon belül is a Csihszing-hegyen.
Ez a vidék már régóta híres egyedi sziklaformációiról – a látvány olyannyira különleges, hogy James Cameron is innen merített inspirációt az Avatar bolygójának lebegő hegyeihez.
A Tienti egy extrém via ferrata típusú túraútvonal – vagyis előzetesen felszerelt létrák, lépcsők, hidak és fémkábelek segítik a mászót, hogy biztonságosan haladhasson a sziklafalon. A háromórás élmény ára 580 jüan (kb. 29 000 forint). Az egész út során képzett túravezetők kísérik a résztvevőket, akik sisakot, biztosítóhevedert kapnak.
Via ferraták Magyarországon
Az első magyarországi via ferrata-útvonalak a Bakonyban, a cseszneki Kőmosó-szurdokban épültek a Csesznek és Környéke Egyesület jóvoltából. A három, egyenként 70, 120 és 180 méter, összesen 370 méter hosszú vasalt út 2013 nyarán készült el, a hivatalos megnyitót augusztus 24-én tartották Cseszneken.
2015-ben további két via ferratát épített ki a Tatabányai Alpin Sportklub. Magyarország második drótkötélútja a Gerecse nyugati oldalán, Tatabánya területén, a Turul-szobor közelében található. Ezen a helyszínen 3-4 via ferrata található.