
A holdpor apró, éles szemcsékből áll, amelyek a mikrometeoritok évmilliárdokon át tartó becsapódásai és a totális szárazság, a légkör hiánya miatt alakultak ki. Ezek a részecskék elektrosztatikusan töltöttek, ami miatt rendkívül könnyen megtapadnak az űrhajósok ruházatán, a műszereken és más felszereléseken. Az Apollo-küldetések során az űrhajósok gyakran szembesültek azzal, hogy a holdpor behatolt a kabinba, károsította a tömítéseket, és potenciálisan veszélyeztette a műszerek működését.
A Hold pora jól látható ezen az űrruhán az egyik Apollo-misszió során
Az emberi légutakra és a műszaki eszközökre is veszélyes, így eddig is kiterjedten vizsgálják a holdi por tulajdonságait a földi laboratóriumokban, elsősorban a holdi port utánzó anyagok felhasználásával.
A problémát meg kell oldani a jövőben tervezett emberi missziókra, ezért a NASA mérnökei kifejlesztették az “Elektrodinamikus Porpajzsot” (Electrodynamic Dust Shield, röviden EDS-t). Ennek célja, hogy a Hold felszínén egy elektromos erőtér segítségével távolítsa el a veszélyes holdport az űrhajókról és berendezésekről.
Bal oldalon aktiválás előtt, jobb oldalon aktiválás után látható a por mennyisége (fotó: NASA)
A technikát nemrég a lehető legjobb helyen, a Hold felszínén tesztelték, ugyanis a Firefly Aerospace által az égitestre küldött Blue Ghost-program szondája egy kísérleti EDS-t is vitt magával.
A teszt során az EDS sikeresen eltávolította a port a teszteléshez használt üveg- és hőradiátor-felületekről, bizonyítva a holdpor elleni hatékonyságát. A technológia tehát ígéretes megoldást kínál a holdpor okozta problémákra, amelyekkel a jövőbeli Artemis-missziók során szembesülhetnek. Az eszköz alkalmazása hozzájárulhat az űrhajósok biztonságának növeléséhez és a berendezések élettartamának meghosszabbításához.