
A Puli Space Technologies magyar űrtechnológiai vállalat Vízszimatoló nevű berendezése kulcsszerepet kaphat a NASA következő marsi küldetésében. A tervek szerint a Nighthawk nevű helikopterrel juttatnák el a Marsra, hogy a bolygó felszíne alatti vízlelőhelyeket kutassa fel, ezzel is hozzájárulva a vörös bolygó részletesebb feltérképezéséhez.
A Nighthawk, amely az Ingenuity utódja lesz, jelentősen nagyobb és fejlettebb: mérete egy városi terepjáróéhoz hasonló, hat rotorján összesen 36 lapát található, és akár 3,6 kilométert is képes megtenni egyetlen repülés során.
Így szállt fel az Ingenuity a Marson, bizonyítva, hogy lehet repülni a ritka légkörben:
Az Interesting Engineering cikke szerint a szakértők már azt is megtervezték, milyen küldetésre küldenék el az eszközt. A géppel a Mars Eastern Noctis Labyrinthus nevű régióját céloznák meg, ahol mély kanyonok és régi lávafolyamok találhatók.
A Nighthawk három korszerű tudományos műszert szállít majd: az OCCAM nevű panorámakamerát, a NIRAC spektrométert és a magyar fejlesztésű Puli Mars Water Snoopert, azaz a Vízszimatolót. Ez utóbbi a marsi felszín alatti vízjég jelenlétét hivatott detektálni, ami létfontosságú információ lehet a jövőbeli emberes Mars-missziók számára.
Ez egy újabb nagy lépés előre a hazai űrkutatási projektek történetében. A Puli Space Technologies nem véletlenül vehet részt ebben a misszióban, hiszen az általuk épített szerkezet már bizonyított. Az Athena holdszonda, fedélzetén a magyar műszerrel, március 6-án szállt le a Hold déli pólusának közelében, a Mons Mouton hegy körzetében. A holdszonda landoláskor eldőlt, és csak mintegy 12 órán át tudott működni. A Puli Lunar Water Snooper (PLWS) csaknem 40 percig működött a Holdon, és adatokat küldött extrém hidegben, -55 Celsius-fokban – írta az MTI.
A Holdra fejlesztett Vízszimatolójukat a NASA 225 ezer dollárral támogatta, és az Európai Űrügynökség (ESA) is szerződést kötött velük holdi kutatási adatok vásárlására.