
A házimacskák már az ókori Egyiptomból származó emlékeken is megjelennek. A kutyákkal ellentétben a doromboló szőrös jószágok maguktól háziasodtak: megtetszett nekik, hogy élelmiszer termesztünk, pontosabban az, hogy az általunk termelt élelmiszer körül megjelentek a rágcsálók, melyeket így könnyebb volt levadászni.
De mennyire szeretjük mi, hogy itt lebzselnek körülöttünk már több ezer éve? Erre volt kínáncsi a GoVoyage, és néhány mérőszám alapján megpróbálták megállapítani az európai helyzetet. Az országok rangsorolásának két alapvető mérőszáma volt: a macskák négyzetméterenkénti száma, illetve azon háztartások százalékos aránya, ameyekben macskát tartanak.
A fenti két szám különválasztása fontos: attól, hogy valahol sok macska él, még nem biztos például, hogy azok háztartásokhoz tartoznak. Jó példa erre Görögországban Athén: az országban mindössze a háztartások 13 százaléka tart macskát, a fővárost mégis ellepik a kóbor cicák.
Ami a macskanépsűrűséget illeti, a prímet Málta viszi négyzetkilométerenként 316 állattal. Ez persze a szigetország kis méretéből és a sűrűn lakottságból adódik. Máltát Belgium (81), Hollandia (45), Németország (42) és Olaszország (33) követi. Magyarország 25,8-cal áll a listán, még az élmezőnyben.
A háztartások arányában az éllovas Románia: keleti szomszédainknál majdnem minden második helyen (48 százalék) tartanak cicát. Utánuk a lengyelek (41 százalék), a lettek (37 százalék), majd mi jövünk 34 százalékkal.
A két mutató összehangolásából azonban az jött ki, hogy a belgák után mi vagyunk az igazi macskanagyhatalom, megelőzve a lengyeleket, Máltát és Romániát. Európában egyébként közel 130 millió cica él, ebből darabszámra a legtöbb Németországban (15,2 millió).